ikona pliku odt

Zjawisko prostytucji notatki

zjawisko prostytucji, skala zjawiska, zagrożenia i skutki uprawiania prostytucji


ocena: 4.0, 9
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 28,04 kB.


Część II
Prostytucja – oznaka wykolejenia społecznego
Prostytucja jest objawem wykolejenia społecznego. Uprawianie prostytucji nie pozostaje bez wpływu na psychikę kobiety. Największe niebezpieczeństwo, jakie niesie prostytucja, polega na całkowitym odhumanizowaniu życia płciowego, sprowadzeniu go do aktu fizjologicznego odartego z wszystkich cennych i wzbogacających człowieka elementów psychologicznych ( miłości, uczuć ).
Znany polski seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz rozumie prostytucję jako „różnorodne w formie kontakty hetero- lub homoseksualne uprawiane w celach zarobkowych z większą liczbą osób. Stosunek prostytucyjny traktowany jest w kategoriach rzeczowych (usługowych) i wyklucza więź emocjonalną”

K. Charkowska, Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet,       Kraków 2010, s. 12.
Kazimierz Imieliński zwraca uwagę na kilka istotnych elementów, które muszą wystąpić, aby można było mówić o zjawisku prostytucji:
1.       Oddawanie własnego ciała do dyspozycji klientów celem spowodowania zaspokojenia seksualnego, płynącego nie tylko ze współżycia seksualnego.
2.       Większa liczba osób korzystających z usług osoby prostytuującej się, co wyklucza możliwość zaistnienia trwałego związku.
      Osiąganie wynagrodzenia materialnego, które umożliwia traktowanie stosunku seksualnego jako czysto rzeczowy.
      Nie może zaistnieć więź emocjonalna między osobą świadczącą płatne usługi seksualne a jej klientem. Stosunek seksualny może mieć charakter wyłącznie materialny.
Tamże, s. 14.
Skala zjawiska
Obecnie nie są prowadzone rejestry prostytutek w Polsce, w związku z tym nie znane są dokładne informacje na temat skali zjawiska. Dane policyjne, które najczęściej służą jako podstawa do tego typu analiz, dotyczą prostytutek, które z innych powodów niż prostytucja, pozostają w kręgu zainteresowania policji, np. popełniły przestępstwo lub są o nie podejrzane. Jednak ni
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 28,04 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!