ikona pliku docx

zastosowanie baniek notatki

zastosowanie baniek w stanach zapalnych


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 20,26 kB.


Zastosowanie baniek w leczeniu schorzeń zapalnych.

   Zapalenie jest to miejscowa odpowiedź ustroju na bodziec zapaleniotwórczy.  Odczyn zapalny jest próbą obrony ustroju przed czynnikiem szkodliwym.  Zmiany toczące się w ognisku zapalnym powodują następujące miejscowe objawy kliniczne: zaczerwienienie, obrzęk, podniesienie temperatury, ból i upośledzenie czynności narządu.

W celu szybszego zwalczania stanu zapalnego leczenie farmakologiczne jest wspomagane przez stosowanie różnego rodzaju środków i zabiegów przeciwzapalnych.

Środki przeciwzapalne można podzielić na:

  1. ciepło suche i wilgotne,
  2. zimno suche i wilgotne,
  3. środki chemiczne (drażniące),
  4. środki  bodźcowe (bańki).

Do wyboru są tradycyjne bańki szklane (ogniowe) i nowocześniejsze próżniowe, dzięki którym zabieg łatwiej wykonać.  Polega on na wytworzeniu próżni w bańce.  To powoduje wciągnięcie skóry do wnętrza naczynka i uruchamia dwa mechanizmy przyśpieszające powrót do zdrowia.              Najpierw podrażnione zostają receptory nerwowe w skórze, co działa pobudzająco na narząd związany z odpowiednią strefą skóry i poprawia jego ukrwienie.  Następnie dzięki podciśnieniu z drobnych naczyń zostaje wyssana niewielka ilość krwi do tkanki podskórnej.  Tę krew organizm traktuje jak ciało obce, więc pobudza układ odpornościowy do walki.

Jeśli jest taka potrzeba, bańki  można  stawiać nawet co drugi dzień.  Dobrze wykonany zabieg nie jest bolesny, chociaż uczucie zasysania skóry jest raczej nieprzyjemne.  

Zasady stawiania baniek ogniowych i próżniowych są takie same.                 Przed zabiegiem należy umyć  bańki ciepłą wodą z mydłem i osuszyć.  Skórę lekko natłuść.  Jednorazowo stawia się od 6 (u małych dzieci) do 30 baniek, na 1520 minut.

Jeśli używamy baniek próżniowych, przykładamy  naczynko do ciała i tłokiem wyciągamy  powietrze.

Natomiast do postawienia baniek ogniowych potrzebna jest świeca, spirytus (np. denaturat) i patyczek z nawiniętym wacikiem.  Wacik moczymy w spirytusie, zapalamy  od świecy i płonący wsuwamy  do wnętrza bańki na 23 sekundy, a następnie bańkę szybko przykładamy  do ciała. W przypadku zastosowania  baniek ogniowych  należy zachować szczególną ostrożność, by pacjent nie ucierpiał z powodu oparzenia.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 20,26 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!