ikona pliku odt

Zasady motywacji notatki

Rola nauczyciela w stymulowaniu osiągnięć ucznia


ocena: 4.0, 1
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 77,01 kB.


Rola nauczyciela w stymulowaniu motywacji osiągnięć
Chcąc zachęcić uczniów do jakiegokolwiek postępowania ważna jest motywacja ukazanie celów perspektyw,dodawanie odwagi zachęcanie by uczeń\człowiek sam siebie zachęcał do działania. Nauczyciel, by mógł skutecznie motywować uczniów do uczenia powinien dostosowywać stopień trudności do danego ucznia.
Uczniom bardziej zdolnym dawać ambitniejsze zadania i pomagać gdy dla innych okaże się trudne . Motywacja jest jednym z ważnych procesów sterujących czynnościami uczenia się. Od niej w dużym stopniu zależy samodzielność, aktywnośc uczniów oraz poziom osiąganych wyników. Ważną role w motywowaniu odgrywa nauczyciel powinien uświadomić uczniom cel działania i pokazać im że przy odrobinie wysiłku np. przy zadaniu z matematyki jest w stanie je rozwiązać. nauczyciel może nadać sytuacją szkolnym pozytywny, neutralny lub negatywny koloryt emocjonalny np. zwrot do ucznia przy pracy nad zadaniami z chemii "zwykle dobrze radzisz sobie z takimi zadaniami wierzę że i tym razem dobrze je rozwiążesz ", Nie martw się, że jeszcze nie skończyłeś jeszcze zadania masz jeszcze dużo czasu lub Masz skończyć zadanie za 5 minut" Dobrze ukształtowana motywacja jest źródłem sukcesów szkolnych i nauczyciel powinien rozbudzać tą motywacje poprzez wyzwalanie w dziecku wiary we własne możliwości i stwarzać takie sytuacje by uczeń czerpał satysfakcję z swojej pracy ,wysiłku. Sprzyja to że poprawiają się stosunki między wychowawcą a uczniem, aby rozwinąć motywację lub utrzymać ją na określonym poziomie nauczyciel powinien przestrzegać 12 zasad są to :
1- Zasady podmiotowości
polega na tym że liczymy się z potrzebami ucznia próbujemy go zrozumieć i doceniać jego wysiłek ważne jest tu tworzenie klimatu zaufania i by uczeń miał możliwość wyrażenia siebie poprzez np. stawianie pytań, zgłaszanie propozycji, samodzielne wykonywanie czynności. K
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 77,01 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!