ikona pliku doc

sekty notatki

pzdrim


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 85,00 kB.


W kwietniu 1993 roku sekta z góry Karmel, niedaleko Waco w Teksasie, znalazła się w centrum uwagi całego świata. Zebrani wokół swojego guru, Davida Koresha, dawidianie, „komandosi Pana”, zabarykadowani w swojej świątyni i uzbrojeni po zęby przez siedem tygodni stawiali opór FBI. Bilans oblężenia w Waco to śmierć w płomieniach 86 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Ta tragedia potwierdziła przepowiednie mistrza, który cztery dni wcześniej zapowiadał nadejście boga mściciela, karzącego nieprzyjaciół.
W listopadzie 1978 roku telewidzowie całego świata z przerażeniem oglądali relację ze zdjęciami zbiorowego grobu w Gujanie: 931 osób popełniło – mniej lub bardziej dobrowolnie – zbiorowe samobójstwo, przyjmując truciznę. Ciała wiernych Świątyni znaleziono ułożone wokół swego guru, dawnego protestanckiego pastora Jima Jonsa, który ogłosił się bogiem.
Jean-Marie Abgrall, Sekty. Manipulacja psychologiczna. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne., Gdańsk 2005, s. 13-14
Sekta - łac. sequor - iść, podążać za kimś, czyli sekta to droga, którą się podąża, sposób postępowania. Inni wywodzą słowo "sekta" od łac. secare (oddzielić, obcinać), sekta więc to grupa czy wspólnota, która oddzieliła się od większej, centralnej wspólnoty.
Paweł Królak, http://www.psychomanipulacja.pl/podstawy/czym-sa-sekty.htm Siła sekt jest to, że wykorzystują sferę wolności religijnej i, bardziej ogólnie, sferę wolności myśli.
Jean-Marie Abgrall, Sekty. Manipulacja psychologiczna. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne., Gdańsk 2005, s. 15
K. Kawiecka definiuje sektę jako każdy ruch mający charakter totalitarny, podszywający się pod grupę religijną, terapeutyczną czy też kulturową, która dzięki stosowaniu różnych technik psychologicznych oraz rozbudowanemu systemowi kontroli manipuluje adeptami. Wykorzystuje ich fizycznie, psychicznie, materialnie i prowadzi do całkowitego uza
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 85,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!