ikona pliku odt

prawa zwierząt notatki

praca przygotowana na zajęcia etyki na temat praw zwierząt


  114 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 114
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 31,94 kB.


                             
            PRAWA ZWIERZĄT
      Prawa zwierząt to idea, zgodnie z którą zwierzęta mają prawa, oraz że postępowanie człowieka wobec zwierząt powinno być oparte na zasadach etycznych. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię. Idea praw zwierząt odrzuca teorię mówiącą o użytkowej roli zwierząt, istniejących, by służyć człowiekowi. Prawa zwierząt są terminem często mylonym z opieką nad zwierzętami, której istotą działalności jest ochrona zwierząt przed cierpieniem.
      Wychodząc z założenia, że wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia, dochodzę do wniosku, że mają te same prawa do istnienia i poszanowania. Uznanie przez człowieka praw zwierząt stanowi podstawę wspólnego istnienia ludzi i zwierząt. Uważam, że człowiek ma obowiązek wykorzystywania całej zdobytej wiedzy dla dobra siebie i zwierząt. To, że zwierzęta nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw nie usprawiedliwia człowieka do ich nie przestrzegania, wręcz odwrotnie to na nim spoczywa obowiązek zapewnienia i realizacji ich praw.
Chociaż wielu ludzi deklaruje miłość do zwierząt to znaczna część z nich nagminnie łamie ich prawa, nie czując przy tym żadnych wyrzutów sumienia, co więcej nie uważają aby ich działania były krzywdzące dla zwierząt. Myślę, że wiąże się to z tym iż wielu ludzi traktuje swoich pupili przedmiotowo jako swoją własność. Z chęci posiadania czworonoga, bardzo często z powodu chwilowego kaprysu ludzie przygarniają zwierzęta bez wcześniejszego zastanowienia czy są w stanie podołać nowym obowiązkom. Stąd też coraz częściej w mediach nagłaśniane są sprawy porzucania zwierząt w niedogodnych dla właściciela sytuacjach jak na przykład wyjazd na urlop, w czasie którego aby pozbyć się problemu zostawia się zwier
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 31,94 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!