ikona pliku doc

Opieka paliatywna - opracowanie do testu AHE Warszawa notatki

1. Odleżyny II stopnia wg Torrance`a Ocenę ryzyka powstania odleżyn ułatwiają skale, m.in. Nortona, Waterlowa, Bradena, w których na wartości punktowe zamienia sie czynniki takie jak: kondycja fizyczna, stan umysłowy, aktywność fizyczna, odżywianie. Podział wg Torrance'a: Stopień 1: Blednące zaczerwienienie - reaktywne zaczerwienienie i zaczerwienienie jako reakcja na działające ciśnienie. Lekki ucisk palcem powoduje zblednięcie zaczerwienienia, co wskazuje, że mikrokrążenie nie jest jeszcze uszkodzone. Stopień 2: Nieblednące zaczerwienie - rumień utrzymuje się pomimo ucisku palcem. Uszkodzenie mikrokrążenia, zapalenie i obrzęki tkanek. Może się pojawić powierzchowny obrzęk, uszkodzenie naskórka i pęcherze. Zwykle występuje ból. Stopień 3: Owrzodzenie - uszkodzenie na całej grubości skóry do granicy z tkanką podskórną. Brzegi rany są dobrze odgraniczone, otoczone obrzękiem i rumieniem. Dno rany wypełnione jest czerwoną ziarniną lub żółtymi masami rozpadających się tkanek. Stopień 4: Owrzodzenie - uszkodzenie obejmuje również tkankę podskórną. Martwica tkanki tłuszczowej spowodowana zapaleniem i zakrzepicą małych naczyń. Brzeg odleżyny jest zwykle dobrze odgraniczony, lecz martwica może także dotyczyć tkanek otaczających. Dno może być pokryte czarną martwicą. Stopień 5: Zaawansowana martwica - rozpościera się do powięzi i mięśni. Zniszczenie może także obejmować stawy i kości. Powstają jamy mogące łączyć się między sobą. W ranie znajdują się czarno-brązowe masy rozpadających się tkanek.


ocena: 4.0, 10
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 127,00 kB.


      Odleżyny II stopnia wg Torrance`a
Ocenę ryzyka powstania odleżyn ułatwiają skale, m.in. Nortona, Waterlowa, Bradena, w których na wartości punktowe zamienia sie czynniki takie jak: kondycja fizyczna, stan umysłowy, aktywność fizyczna, odżywianie.
Podział wg Torrance'a:
Stopień 1: Blednące zaczerwienienie - reaktywne zaczerwienienie i zaczerwienienie jako reakcja na działające ciśnienie. Lekki ucisk palcem powoduje zblednięcie zaczerwienienia, co wskazuje, że mikrokrążenie nie jest jeszcze uszkodzone.
Stopień 2: Nieblednące zaczerwienie - rumień utrzymuje się pomimo ucisku palcem. Uszkodzenie mikrokrążenia, zapalenie i obrzęki tkanek. Może się pojawić powierzchowny obrzęk, uszkodzenie naskórka i pęcherze. Zwykle występuje ból.
Stopień 3: Owrzodzenie - uszkodzenie na całej grubości skóry do granicy z tkanką podskórną. Brzegi rany są dobrze odgraniczone, otoczone obrzękiem i rumieniem. Dno rany wypełnione jest czerwoną ziarniną lub żółtymi masami rozpadających się tkanek.
Stopień 4: Owrzodzenie - uszkodzenie obejmuje również tkankę podskórną. Martwica tkanki tłuszczowej spowodowana zapaleniem i zakrzepicą małych naczyń. Brzeg odleżyny jest zwykle dobrze odgraniczony, lecz martwica może także dotyczyć tkanek otaczających. Dno może być pokryte czarną martwicą.
Stopień 5: Zaawansowana martwica - rozpościera się do powięzi i mięśni. Zniszczenie może także obejmować stawy i kości. Powstają jamy mogące łączyć się między sobą. W ranie znajdują się czarno-brązowe masy rozpadających się tkanek.
      Terminalna faza choroby nowotworowej – objawy
W fazie terminalnej choroby nowotworowej dominującymi objawami są: postępujące osłabienie, wyniszczenie organizmu, ból. Leczenie objawowe ma na celu poprawę komfortu przeżycia, nie przedłuża życia, a jedynie znosi lub łagodzi niektóre objawy choroby, jak: ból, krwawienie, zaparcia. Nie wpływa na przebieg procesu nowotworowe
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 127,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!