ikona pliku docx

odleżyny notatki

rodzaje odleżyn, stopnie odleżyn, opatrunki


  1013 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1013
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 83,46 kB.


Definicja odleżyn

 

I. Odleżyna (decubitus) - jest uszkodzeniem skóry o charakterze owrzodzenia, będącym efektem ciągłego( znaczącego) niedokrwienia tkanek wywołanego przez długotrwały bądź powtarzający się ucisk, prowadzący do niedokrwienia tkanek.

W pierwszym etapie charakteryzujący się zaczerwienieniem, a następnie niedokrwieniem i w końcowym efekcie obumieraniem tkanek. W miarę oddzielania się tkanek martwiczych powstają trudno gojące się owrzodzenia, łatwo ulegające zakażeniu.

I stopień- blednące pod wpływem ucisku zaczerwienienie, zachowane mikrokrążenie i ciągłość naskórka

IIstopień- nieblednące zaczerwienienie, przebarwienie i ucieplenie skóry o charakterze zapalenia, obrzęk, możliwa obecność drobnych pęcherzy i nadżerek;

III stopień - uszkodzenie pełnej grubości skóry, rana może być pokryta żółtawymi masami rozpadających się tkanek lub suchym cienkim strupem;

IV stopień - uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej, dochodzące do powięzi;

V  stopień - głębokie uszkodzenie przekraczające powięź do mięśni, struktur kostnych, stawów i ścięgien.


W mechanizmie powstania odleżyn wyróżniamy 3 rodzaje ucisku:

1)      ciśnienie proste wywierane na tkanki miękkie przez kościec z jednej strony, a podłoze z drugiej,

2)      tarcie powierzchnią ciała o pościel,

3)      boczne siły rozciągające i ścinające, które powodują śródbłonkowe uszkodzenia w mikrokrążeniu.

Należy dodać, że dotychczas używano również innych nazw, jednak określenie " odleżyna" jest najbardziej adekwatne, ponieważ uwzględnia główny czynnik etiologiczny, jakim jest ucisk tkanek prowadzący do rozwoju martwicy.

 

 

II.             Przyczyny powstania odleżyn

Istnieje bardzo dużo czynników sprzyjających tworzeniu się odleżyn. Wymienia się ich około 200. do najważniejszych( najczęściej spotykanych) zaliczamy:

Czynniki wewnętrzne: zaburzenia świadomości, unieruchomienie, porażenia, niedowłady (czynniki neurologiczne); nieotrzymanie moczu i stolca (z powodu braku kontroli ośrodkowej lub zaburzeń jelitowych); zły stan odżywiania ( zwłaszcza niedobory białka, witaminy C, cynku): niewłaściwa masa ciała- wychudzenie (brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej powoduje wzrost nacisku powierzchniowego na skórę), znaczna nadwaga, otyłość ( zwiększa nacisk w miejscach, gdzie kość blisko sąsiaduje ze skórą); odwodnienie, niedokrwistość, zmiany w składzie biochemicznym krwi, miażdżyca, cukrzyca, słaba perfuzja obwodowa, niskie ciśnienie rozkurczowe; gorączka; wstrząsy; współistnienie chorób, w których stosowana jest np. sterydoterapia, chemioterapia; starość ( zagrożenie wystąpienia odleżyn zwiększa pogłębia się wraz z wiekiem); płeć żeńska ( kobiety są da razy bardziej narażone na wystąpienie odleżyn niż mężczyźni).

Czynniki zewnętrzne: ucisk , siły ścinające, tarcie; urazy; zakażenia; wilgoć; zła pielęgnacja ( pot, brud, wydzieliny naturalne, np. mocz, kał); sfałdowana pościel, bielizna osobista; schorzenia skóry, np. alergie, wypryski; sucha skóra, bibułkowata.

Czas wystąpienia odleżyny uzależniony jest od stanu ogólnego pacjenta oraz stopnia narażenia na poszczególne czynniki ryzyka chorobowego. Czynniki te można podzielić na te, które są bezpośrednio związane z osobą pacjenta, jak również na te, które wynikają z poziomu świadczonych usług medycznych.

 

III.             Przyczyny główne

  1.  Działanie sił mechanicznych
  2.  Ucisk powierzchniowy- długotrwały nie zmieniający się  ucisk wywierany na tkanki miękkie z jednej strony przez kościec, z drugiej - przez twarde podłoże. Ucisk mierzony jest w mm Hg, między skórą a powierzchnią, na której ułożony jest chory. Prowadzone badania wykazały, że jest on 3-5 razy większy na głębokości 12,5 mm niż na powierzchni skóry. Nacisk powierzchniowy może powodować niedotlenienie tkanek, które uwidacznia się wtedy, gdy ciało spoczywa na powierzchni niedostosowanej do jego kształtu.
  3.  Siły poprzecznie tnące- siły te mogą się przyczynić do uszkodzenia tkanki, a ich istnienie związane jest z istnieniem ucisku. Siły poprzecznie tnące występują wówczas, gdy  część ciała chorego próbuje się poruszyć , lecz powierzchnia skóry pozostaje nieruchoma na powierzchni spoczynku. W efekcie tego mechanizmu warstwa tkanki podskórnej ulega uszkodzeniu. Zniekształcenie to może przyczynić się do przerwania mniejszych naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do sączenia się krwi i powstania siników pod powierzchnia skóry. Pęknięte naczynia nie mogą już dostarczać tkanką tlenu i składników odżywczych ani odprowadzać zbędnych produktów przemiany materii. Może to doprowadzić do obumierania tkanki i czernienia skóry. Sytuacja ta zdarza się zwłaszcza u osób wyniszczonych chorobą, z luźną tkanką podskórną, a występuje w miejscach, w których skóra nie przylega ściśle do szkieletu kostnego.
  4.  Siły tarcia- przesuwanie tkanek względem podłoża. Siły tarcia dają znać o sobie wtedy, gdy siłą tnąca poprzecznie,  w połączeniu z siłą boczną, wzrasta na tyle, że jest w stanie przezwyciężyć opór ciała przed poruszaniem się i cześć ciała pozostająca w kontakcie z powierzchnią spoczynku zaczyna się przesuwać. Tkanka pozostaje w dalszym ciągu zniekształcona, a dodatkowo pojawiają się siły tarcia. Fałdowanie skóry powoduje skręcanie i zamykanie światła naczyń. Dzieje się tak podczas próby przywrócenia chorego do pozycji siedzącej przez ciągnięcie go po prześcieradle, zamiast podniesienia go do góry. Podobnie dzieje się podczas wyciągania chorego spod prześcieradła. Inną sytuacją jest ta, gdy chory ułożony jest w pozycji półwysokiej, zsuwa się wzdłuż łóżka, wywołując powstanie dużych sił tarcia.
  5.  Uraz- uszkodzenie tkanek wywołane np. stłuczeniami powstającymi w czasie zabiegów pielęgnacyjnych, zmian pozycji ciała itp.

 

Szybkość powstawania odleżyn jest ściśle skorelowana z innymi czynnikami wywołującymi odleżyny i może wahać się od dwóch do kilkunastu godzin.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 83,46 kB. Pobierz całą treść w pliku.


Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!