ikona pliku docx

ODLEŻYNY notatki

odlezyny


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 22,44 kB.


 1. Odleżyny krótka charakterystyka
 2. Definicja: miejscowa martwica skóry, tkanki podskórnej, a także mięśniowej. Jest to rodzaj owrzodzenia o charakterze zgorzeli wilgotnej, powstałego na skutek ucisku tkanek, spowodowanego zbyt długim pozostawaniem pacjenta w tej samej pozycji.
 3. Pojawienie się odleżyn znacznie pogarsza jakość życia chorych, zwiększając ich cierpienie oraz pogłębiając ograniczenia wywołane chorobą podstawową.
 4. Kto jest narażony na powstawanie odleżyn?

Zmniejszona ruchliwość i dłuższe pozostawanie w tej samej pozycji powoduje ból oraz porażenie. Dlatego też najbardziej narażeni na powstawanie odleżyn są chorzy:

 

 1. oddziałów intensywnej opieki medycznej - nieprzytomni, zatruci lekami oraz pod wpływem narkotyków,
 2. przyjmujący leki przeciwbólowe,
 3. sparaliżowani (z całkowitą niemożnością wykonywania ruchu),
 4. z nietrzymaniem moczu prowadzącym do zwiększonej wilgotności i zanieczyszczenia skóry,
 5. starsi, zwłaszcza ze złamaniem kości udowej,
 6. C.d.
 7. ze zmianami neurologicznymi, tzw. pacjenci neurologiczni,
 8. ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, np. z zawałem serca,
 9. z odwodnieniem organizmu, spowodowanym biegunka, wymiotami, gorączką, zażywaniem leków diuretycznych,
 10. z nadciśnieniem tętniczym - wartości przekraczające 140 dla ciśnienia skurczowego lub 90 dla ciśnienia rozkurczowego (według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego/PTNT),
 11. po zabiegach operacyjnych, tzw. pacjenci chirurgiczni, m.in. z powodu stosowania tradycyjnych środków opatrunkowych, takich jak opatrunek gazowy czy woda utleniona.
 12. C.d.

W przypadku przewlekle chorych na cukrzycę przyczyną powstawania odleżyn są:

 1. czynniki neurologiczne (brak czucia bólu, ucisku, rozciągania itp.) oraz
 2. czynniki naczyniowe powodujące zaburzenia w skórze i mięśniach, jak również wpływające na pogorszenie ich funkcjonowanie oraz zmniejszenie perfuzji tkankowej, czyli pokrycia zapotrzebowania na tlen w komórkach.

 

Czynniki naczyniowe szczególnie narażają na ryzyko rozwoju odleżyn pacjentów:

 1. po wylewach,
 2. z przewlekłą cukrzycą,
 3. z przewlekłą miażdżycą oraz/albo
 4. z niewydolnością krążenia, czyli z upośledzeniem sprawności narządów krążenia, w którym zmniejszanie rzutu minutowego serca (objętość krwi przepompowanej przez lewą komorę serca do krążenia dużego w ciągu jednej minuty) postępuje powoli i jest niewystarczające dla zapewnienia prawidłowego dowozu krwi do tkanek obwodowych, co może przyspieszać rozwój zmian niedokrwiennych.
 5. Leczenie odleżyn, długotrwałe, kosztowne i często bolesne, może nawet zakończyć się amputacją.
 6. Miejsca szczególnie narażone na odleżyny
 7. Odleżyny tworzą się głównie tam, gdzie skóra i znajdująca się pod nią tkanka są blisko kości, a więc w:

- okolicy kości krzyżowej,

- kości ogonowej,

- pośladków,

- na pietach

- biodrach;

w stanach ciężkich nawet na:

- ramionach,

- kostkach

- kolanach.

 1. Ponieważ cukrzyca oraz miażdżyca sprzyjają powstawaniu odleżyn, występują one zwykle u osób z niedokrwistością i obrzękami oraz z podrażnioną i suchą skórą. Osoby te mają trudności z poruszaniem się w łóżku oraz/albo korzystają z wózka inwalidzkiego.
 2. Miejsca szczególnie narażone na odleżyny
 3. Stopnie zmian odleżynowych: Klasyfikacja według Torrance'a
 4. Istnieje wiele klasyfikacji zmian odleżynowych, których zastosowanie jest niezbędne do ich prawidłowego leczenia. Ocenę ryzyka powstania odleżyn ułatwiają rozmaite skale, np. Nortona, Waterlowa, Bradena, w których na wartości punktowe zamienia się czynniki takie jak:

- kondycja fizyczna,

- stan umysłowy,

- aktywność fizyczna,

- odżywianie.

Są to elementy odgrywające istotną rolę przy powstawaniu odleżyn.

 1.  W praktyce klinicznej za najbardziej użyteczny uważa się 5-stopniowy podział odleżyn według Torrance'a.
 2. Stopień I
 3. Blednące zaczerwienienie - reaktywne przekrwienie i zaczerwienienie, odwracalne. Lekki ucisk palcem powoduje zbledniecie zaczerwienienia, co wskazuje na to, ze mikrokrążenie jest jeszcze nieuszkodzone.
 4. Stopień II
 5. Nieblednące zaczerwienienie - rumień utrzymuje się po zniesieniu ucisku. Spowodowane jest uszkodzeniem mikrokrążenia, zapaleniem i obrzękiem tkanek. Może pojawić się powierzchniowy obrzęk, uszkodzenia naskórka i pęcherze. Zwykle towarzyszy temu ból.
 6. Stopień III
 7. Uszkodzenie pełnej grubości skóry do granicy z tkanka podskórna. Brzegi rany są dobrze odgraniczone, otoczone obrzękiem i rumieniem. Dno rany jest wypełnione czerwona ziarnina lub żółtymi masami rozpadających się tkanek.
 8. Stopień IV
 9. Uszkodzenie obejmuje również tkankę podskórną. Martwica tkanki tłuszczowej spowodowana jest zapaleniem i zakrzepicą małych naczyń. Brzeg odleżyny jest zwykle dobrze odgraniczony, lecz martwica może także dotyczyć tkanek otaczających. Dno może być pokryte czarna martwica.
 10. Stopień V
 11. Zaawansowana martwica rozpościera się do powięzi i mięśni. Zniszczenie może także obejmować stawy i kości. Powstają jamy mogące się komunikować między sobą. W ranie znajdują się rozpadające się masy tkanek i czarna martwica.
 12. Sposoby leczenia
 13. We wczesnym okresie zaawansowania odleżyny I, II lub III stopnia stosuje się leczenie miejscowe zachowawcze, głównie przy pomocy opatrunków antyseptycznych. Poza opatrunkami, odleżyny głębokie (IV i V stopnia) są leczone operacyjnie (chirurgicznie) albo biochirurgicznie - przy pomocy larw muchy Lucilia sericata (larwoterapia).
 14. Leczenie miejscowe odleżyn
  Etapy gojenia oraz kolory ran
 15. W praktyce szpitalnej i w domu do leczenia odleżyn stosuje się klasyfikację opartą na modelu angielskim, określaną niekiedy "systemem kolorowym" - w zależności od etapu gojenia i koloru odleżyny.
 16. I tak rany "czarne/brązowe" są to rany pokryte martwicą sucha (twarda lub miękka), rany „żółte" - pokryte martwicą rozpływną, rany "czerwone" - ziarninujące, rany "różowe" - naskórkujące.
 17. Rany "czarne/brązowe"
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 22,44 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!