ikona pliku docx

nierówności w zdrowiu notatki

nierówności w zdrowiu


ocena: 4.0, 4
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 16,78 kB.


3. Nierówności w zdrowiu

Nierówności zdrowotnych można uniknąć nierówności w zakresie zdrowia między grupami ludzi wewnątrz krajów i między krajami. Te nierówności wynikają z nierówności wewnątrz i pomiędzy społeczeństwami. Warunki społeczne i ekonomiczne i ich wpływ na życie ludzi określa ich ryzyko choroby.

Nierówności w zdrowiu opiera się na założeniu, że nierówności odzwierciedlają niepotrzebne i możliwe do uniknięcia różnice w stanie zdrowia, które uważane są za niesprawiedliwe.

Jednym z istotnych przełomów, które nastąpiły w ciągu ostatnich kilku lat działalności Światowej Organizacji Zdrowia, było utworzenie w 2005 r. Komisji ds. Społecznych Determinantów Zdrowia (CSDH). Raport komisji z 2008 r. przedstawia metody interwencji podejmowanych w celu oddziaływania na czynniki społeczne warunkujące stan zdrowia w sposób, który umożliwia wyrównywanie różnic społecznych.

Przykłady nierówności w zdrowiu:

  1.  Śmiertelność matek jest 3-4 razy wyższa wśród biednych w stosunku do bogatych w Indonezji. Różnica w śmiertelności pomiędzy najmniej dorosłych i najbardziej zaniedbanych dzielnic w Wielkiej Brytanii jest ponad 2,5 razy.
  2.  śmiertelność dzieci w slumsach w Nairobi jest 2,5 razy wyższe niż w innych częściach miasta. Dziecko urodzone w  Boliwii, posiadające matkę bez wykształcenia ma 10% szans na śmierć, a dziecko kobiety co najmniej ze średnim wykształceniem ma 0,4% szans.
  3.  Pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej jest 13,2 roku różnicy w oczekiwanej  długości życia w chwili urodzin dla mężczyzn i 8,2 roku różnicy w przypadku kobiet, oraz  pięciokrotna różnica w wysokości wskaźnika umieralności niemowląt.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 16,78 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!