ikona pliku doc

Logopedia notatki

Budowa, działanie, najczęstsze choroby układu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego.


  177 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 177
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 170,00 kB.


TEMAT 1: Budowa, działanie, najczęstsze choroby aparatu oddechowego, fonacyjnego, artykulacyjnego.
Aparat mowy to narządy biorące udział w tworzeniu dźwięków ludzkiej mowy. Narządy te stanowią część układu oddechowego i jako takie nie są specyficzne tylko dla człowieka.
W budowie aparatu mowy można wyróżnić trzy grupy narządów:
      aparat oddechowy
      aparat fonacyjny,
      aparat artykulacyjny.
a). APARAT ODDECHOWY:
Przez określenie aparat oddechowy rozumie się płuca, przeponę, tchawicę i oskrzela.
Płuca zbudowane są z oskrzeli (częściowo wnikających do płuc) rozwidlających się potem na oskrzeliki, a bezpośrednio za wymianę gazową odpowiadają pęcherzyki płucne. Całe płuca pokryte są opłucną - delikatną tkanką okrywającą.
Płuca są parzystym narządem, w którym zachodzi wymiana gazowa. Proces ten jednak nie odbywa się w każdej części płuc. Wyróżnia się w nich bowiem tzw. składnik oskrzelowy, służący do przewodzenia powietrza, oraz składnik pęcherzykowy, w którym ma miejsce ostatnia faza oddychania zewnętrznego (przedtkankowego), czyli wymiana gazowa.
      Najczęstsze choroby płuc:
- zapalanie płuc- zapalenie oskrzelików oraz pęcherzyków płucnych wywołane poprzez drobnoustroje takie jak wirusy, grzyby, bakterie lub czynniki toksyczne. Objawia się gorączką , dreszczami, osłabieniem, dusznością oraz kaszlem z odkrztuszaną zieloną lub krwistą zawartością.
- rozedma- choroba polegająca na zbytnim wypełnieniu powietrzem pęcherzyków płucnych, co skutkuje utrata przez nie elastyczności i pękaniem ich ścianek. Wzmożone opory w krążeniu płucnym obciążają znacznie serce, co może prowadzić do rozwoju niewydolności serca
- gruźlica- potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy. W najczęstszej gruźlicy płucnej do jej objawów należą wtedy: ból w klatce piersiowej, krwioplucie oraz produktywny kaszel przewlekający się ponad trz
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 170,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!