ikona pliku odt

Janusz Korczak notatki

etyczny wzór wychowawcy


  534 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 534
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 27,91 kB.


EWiP z nauczaniem
j. angielskiego
Rok III
Gr. IV
„Janusz Korczak –
etyczny wzór wychowawcy”
Opracowała
Judyta Płusa
      1. Nauczyciel – wychowawca i jego etyka zawodowa.      
      T. Peter – Ostróda [1985, s. 22] podaje, że „etyka to nic innego, jak moralność traktowana w kategoriach filozoficznych, której podmiotem jest teoria dobra, a więc ustalenie co jest dobre, a co jest złe z moralnego punktu widzenia. Etyka obejmuje ogół ocen i norm moralnych, które muszą dominować w postawach nauczycielskich jako konieczne źródło i siła oddziaływania wychowawczego na dzieci i młodzież. Jednak na ucznia oddziaływuje określona osobowość nauczyciela, czyli zespół stałych właściwości i procesów psychofizycznych, które odróżniają danego nauczyciela od innego nauczyciela i od każdej innej osoby”.
Wyznacznikiem postawy nauczyciela powinno być przede wszystkim dobro dziecka, jednostki, społeczeństwa, narodu, państwa. Nauczyciel musi czuć potrzebę aktywnego uczestnictwa w życiu i to ewidentnie realizować, ma być przekonany o swojej społecznej misji. „Nauczyciel to człowiek niewzruszonych zasad i szerokich horyzontów jednostka wysoko niosąca posłannictw mistrza i przyjaźni podporządkowująca sobie podopiecznych. To uczony w swojej specjalności i wielkich znawca duszy młodzieży. Umysł systematyczny, starannie planujący działania na podstawie naukowej wiedzy, ale przy tym szczery i spontaniczny w swych odruchach. Bogata pełnowymiarowa osobowość, ale także człowiek, który całym swym życiem – zarówno publicznym, jak i prywatnym – daje przykład wychowawczych cnót” [K. Konarzewski, 1993, s. 148].
      Jan Legowicz [1988, s. 99-100] twierdzi, że „nauczyciel jedynie i wyłącznie jest etycznie i moralnie wtedy dobry, kiedy człowieka robi dla siebie swoim celem i zadaniem i wraz z nim jako swoim współpodmiotem, tak etycznie jak i moralnie czyni się też człowiekiem. (…) Dbając o swój
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 27,91 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!