ikona pliku doc

historia aktora notatki

historia aktora od starozytnosci do czasów wspolczesnych


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 129,50 kB.


AKTOR STAROŻYTNY
   AKTOR GRECKI
Wśród tańczących, bawiących się i oddających się kultowi boga wina nie ma jeszcze podziału na widzów i aktorów. Wszyscy wspólnie uczestniczą w dionizyjskim obrzędzie.
Najważniejszym elementem uroczystej procesji Wielkich Dionizjów był boski wóz ciągniony przez dwóch satyrów. Początkowo jechał na nim posąg Dionizosa, później zastąpił go aktor w wieńcu z winorośli na głowie, odtwarzający postać mitologicznego boga. Prawdopodobnie również w tej roli wystąpił pochodzący z attyckiej wioski Ikaria poeta Tespis, sprowadzony do Aten w 534 roku p.n.e. przez Pizystrata, władcę szczególnie dbającego o rozwój sztuk. Tespis przeszedł do historii jako pierwszy aktor, którego nazwisko jest znane.
Dalszą znaczną zmianę zainicjował kilkadziesiąt lat później Ajschylos, wprowadzając na scenę drugiego aktora. Jeszcze za życia Ajschylosa dokonała się kolejna teatralna reforma; jego młodszy o trzydzieści lat rywal Sofokles zdecydował o wprowadzeniu trzeciego uczestnika dialogu.
Społeczeństwo greckie ceniło wysoko aktorów. Korzystali oni nawet z pewnych przywilejów. Byli zwolnieni od obowiązku służby wojskowej i płacenia podatków, a jako obdarzeni zdolnością wymowy, często brali udział w poselstwach. Stali się ulubieńcami i powiernikami władców.
Starożytni przywiązywali wielką wagę do poziomu gry aktorskiej; w Grecji od wykonawców zależało w znacznym stopniu wyróżnienie dramatu na agonach (konkursów z nagrodami dla aktorów) i przyznanie nagrody poecie. Zatem, żeby zapewnić sprawiedliwą ocenę wystawianych dramatów, ustalono system obsadzania ról w ten sposób, że każdy z protagonistów (odtwórców głównych ról) grał kolejno w jednej tragedii trzech wystawionych trylogii. Zawód aktorski był wyłącznym przywilejem mężczyzn. W rolach Medei, Klitajmestry, Antygony występowali panowie odziani w kobiece szaty, zasłonięci odpowiednią mas
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 129,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!