ikona pliku doc

Edukacja osób głuchych notatki

Edukacja osób głuchych


ocena: 4.0, 7
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 53,50 kB.


Edukacja osób głuchych.
Niewielu Polaków wie, że ludzie głusi porozumiewają się różnymi językami. Ta społeczność osób z niepełnosprawnością ma największe trudności w komunikowaniu się. Dosłownie i w przenośni. Kiedy słyszącemu małżeństwu urodzi się głuche dziecko (aż 90 proc. osób głuchych w Polsce to dzieci słyszących), niemal zawsze przerażeni rodzice robią wszystko, aby dziecko odzyskało słuch i nauczyło się mówić. Najpierw szturmują laryngologów, aby operacyjnie przywrócili dziecku słuch. W tym oczekiwaniu utwierdzają ich lekarze, którzy zalecają, aby jak najwięcej mówić do dziecka. Nieważne, że nie słyszy słów i nie rozumie, co się mówi. Choć nigdy tego nie udowodniono, u nas wciąż się wierzy, że to mowa rozwija dziecko, a język migowy opóźnia jego rozwój. Gdy dziecko nie reaguje na słowa, rodzice i tak zaczynają porozumiewać się z nim na migi, tworząc własny, tzw. domowy język migowy.
Zgodnie z zarządzeniem nr 29 Ministra Edukacji Narodowej dnia 4 października 1993 r. dziecko z wadą słuchu może kształcić się w:
      przedszkolu lub szkole specjalnej
      oddziale specjalnym w przedszkolu lub klasie specjalnej w szkole publicznej
      oddziale integracyjnym w przedszkolu lub szkole publicznej
      przedszkolu lub szkole integracyjnej
      klasie terapeutycznej
      indywidualnie
Pierwsza szkoła
Kiedy malec podrośnie, a rodzice stracą resztki nadziei, że lekarze, znachorzy i przeróżne metody leczenia przywrócą dziecku słuch, wysyłają je do logopedy, aby nauczył je mówić i czytać z ust. Jak mówi prof. Marek Świdziński z Uniwersytetu Warszawskiego, który od lat interesuje się komunikacją osób głuchych, "dla głuchego dziecka rozpoczyna się gehenna". Zmuszane jest bowiem do mówienia w języku, którego nie zna, odczytywania słów, których nie słyszy, i odpowiadania na nie za pomocą narzędzia (głosu), które jest mu obce.
– Jeśli dziecko nie jest zupełnie g
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 53,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!