ikona pliku odt

Dom rodzinny w literaturze notatki

Dobrze skrojona prezentacja maturalna


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 32,46 kB.


Temat: Zaprezentuj różne ujęcia motywu domu rodzinnego w utworach literackich wybranych       epok.
      „Dom” - słowo znane i bliskie każdemu z nas, dla każdego ma ono również inne znaczenie. To, jak definiujemy to pojęcie uzależnione jest przede wszystkim od tego, jakie mamy doświadczenia związane z tym terminem. Interpretacji słowa „dom” jest prawdopodobnie tyle, ile jest osób na świecie, bowiem każdy z nas wyjaśni to pojęcie w inny sposób. Dla jednych dom jest jedynie budynkiem,który zamieszkują i w którym z konieczności spędzają swój czas. Inni to słowo oczyma wyobraźni kojarzą z kochającą się rodziną, która bez względu na miejsce pobytu potrafi stworzyć miłą i ciepłą atmosferę. Dzięki takiemu skojarzeniu okazuje się, że dom to przede wszystkim mieszkający w nim i bliscy sobie ludzie, wspólnie dzielący radości i smutki, dla których nie ma spraw nie do rozwiązania.
      Obraz domu rodzinnego pojawia się w literaturze równie często jak obrazy samych bohaterów. Utwory literackie ukazują dom rodzinny zarówno jako miejsce przepełnione ciepłem i szczęściem, jak i miejsca opuszczone, miejsca pełne żalu i trosk. Dom w literaturze to nie tylko miejsce i tło dla życia bohaterów, literacki obraz domu rodzinnego to przede wszystkim symbol, znaczenie którego nigdy nie jest dokładnie określone i którego sens czytelnik poznaje wraz z kolejnymi kartami książki. To właśnie dlatego motywu domu rodzinnego stał się tematem mojej prezentacji, w której postaram się wyjaśnić jego różne ujęcia oraz wskazać jego niezwykłą rolę w kształtowaniu obrazu bohatera.
      Aby dokładniej zrozumieć motyw domu rodzinnego, należy bliżej przyjrzeć się jego uogólnionym definicjom, zawartym w popularnych źródłach informacji.
      Jak już wcześniej wspomniałam, podstawowym znaczeniem tego wyrażenia jest budynek mieszkalny. Należy zaznaczyć, że już od samego początku istnienia rodu ludzkiego istniała koni
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 32,46 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!