ikona pliku doc

Charakterystyka porownawcza notatki

charakterystyka


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 29,50 kB.


W powieści Bolesława Prusa pt Lalka poznajemy dwóch ciekawych bohaterów. Stanisława Wokulskiego i …Julian Ochockiego. Są to mężczyźni podobni do siebie, jednak nie do końca.
Czterdziestopięcioletni Stanisława Wokulski był synem szlachcica. Jednak ze względu na problemy majątkowe był przymuszony przez biedę do pracy (?). Marzył o zdobyciu wykształcenia. Bardzo długo pracował, by zrealizować swój cel. ożenił się z Małgorzatą Mincel – wdową (?) Jego małżeństwo było dla niego udręką. Po śmierci żony, cały majątek Minclów, stał się własnością Wokulskiego. Pewnego dnia w teatrze spotkał piękną arystokratkę, Izabelę Łęcką. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Spełniał wszystkie zachcianki ukochanej . Gdy widzi jak jego narzeczona flirtuje z kuzynem popada w depresję Całkowicie wycofuje się z interesów. W końcu opuszcza miasto.
Ochocki dwudziestoośmioletni wynalazca. Był arystokratą i uczonym. Cały swój wolny czas przeznaczał na naukę i wymyślaniu nowych wynalazków. Dużo wymagał od siebie. Marzył o stworzeniu wynalazku, który pomagałby ludzkości. Był dobry i bezinteresowny. Myślał o innych ludziach. Pragnął spełnić ich marzenia. Jednak jest rozczarowany tym jak mało udało mu się osiągnąć. Mężczyzna nie widzi warunków do rozwoju naukowego i postanawia wyjechać zagranicę.
Obydwaj mężczyźni, mimo  podobieństw, znacznie się od siebie różnili. Dla Ochockiego najważniejszym celem życiowym była nauka. Ukończył dwa fakultety. Z kolei Wokulski chciał zdać na studia przyrodnicze. Niestety, nie miał on dogodnych warunków do edukacji.
Obaj interesowali się wynalazkami i marzyli o stworzeniu czegoś niezwykłego. Ochocki skonstruował elektryczną lampę, a Wokulski prowadził doświadczenia z balonem. Chciał skonstruować perpetuum mobile.
Mężczyźni bardzo chętnie podróżowali. Lubili spędzać wolny czas podróżując do dalekich kraj
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 29,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!