ikona pliku docx

charakterystyka chorego w hospicjum notatki

opis pacjenta w hospicjum


  115 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 115
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 16,59 kB.


Charakterystyka pacjentki w hospicjum

Inicjały: Ch. J.
wiek: 68 lat
rozpoznanie: Guz nieoperacyjny rdzenia kręgowego, odleżyny okolicy L-S, stan po amputacji kończyny prawej.

Jednostka chorobowa:


Guzy rdzenia kręgowego pochodzą z komórek samego rdzenia, korzeni nerwowych, opon, czy naczyń krwionośnych. Znacznie częściej spotykane są nerwiakowłókniaki, oponiaki i wyściółczaki, rzadziej guzy przerzutowe i gwiaździaki. Można je podzielić ze względu na lokalizację na guzy wewnątrzrdzeniowe i zewnątrzrdzeniowe (wewnątrztwardówkowe i zewnątrztwardówkowe). Nowotwory wewnątrzrdzeniowe występują rzadko, częściej u dzieci. Zaś zewnątrzrdzeniowe spotykane są częściej u dorosłych.
Guzy zewnątrzrdzeniowe lokalizują się w obrębie kilku segmentów i powodują ogniskowe odchylenia od stanu prawidłowego. Objawy związane są przede wszystkim z uciskiem guza na korzenie rdzeniowe, a w zaawansowanym procesie mogą doprowadzić do całkowitego zajęcia przekroju rdzenia kręgowego. Dolegliwości objawiają się w postaci ograniczonego do pewnego obszaru bólu, drętwienia i mrowienia, w dalszej kolejności pojawiają się trudności przy ruchach kończyn, zanik mięśni zależny od zajętych procesem patologicznym korzeni nerwowych i zaburzenia funkcji zwieraczy.
Guzy wewnątrzrdzeniowe zajmują zwykle wiele segmentów z możliwością zajęcia całego rdzenia kręgowego. Objawy mogą być podobne jak w przypadku guzów zewnątrzrdzeniowych lub manifestować się w postaci zaburzenia czucia bólu i temperatury. Z możliwością dalszej utraty czucia w postaci czucia wibracji i położenia części ciała. Pojawić się może także osłabienie mięśni kończyn z wygasaniem odruchów własnych mięśni. Mięśnie rąk mogą zanikać prowadząc do powstania tzw. ręki szponiastej. Zwykle występują bóle karku i barków oraz zaburzenia zwieraczy.

Ocena stanu psychicznego, duchowego i społecznego

Reakcją pacjentki na chorobę jest przygnębienie smutek i apatia. Choroba znaczy dla niej osłabienie kontaktu z bliskimi. Chora bardzo tęskni za rodzina codziennie wypytuje się czy ktoś do niej nie przyszedł. Jest wdowa nie ma dzieci. Osoba z która można się kontaktować w sprawie pacjentki  jest jej siostrzeniec.  Niestety nie udało mi się ocenić reakcji i zachowania rodziny względem  choroby ponieważ nie udało mi się ich poznać w czasie odbywania praktyki.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 16,59 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!