ikona pliku doc

żywienie starego człowieka notatki


  110 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 110
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 211.50 kB.


Podstawy odżywiania pacjenta w podeszłym wieku
Przygotowywanie posiłków wymagajacych diet specjalnych.
Dieta cukrzycowa, lekkostrawna, watrobowa, wrzoowa
Zasady racjonalnego żywienia osób starszych
Dietetyka wieku starczego
Żywienie ludzi po 60 roku życia powinno uwzględniać kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim przewidziane są inne niż dla młodych normy żywieniowe. Liczne schorzenia występujące u ludzi starych stanowią wskazanie do żywienia dietetycznego, starcze zaś zmiany inwolucyjne wymagają korygowania przez dostarczenie odpowiednich składników pokarmowych. Nieodłącznie z żywieniem ludzi starych kojarzy się pojęcie tzw. diety przeciw-miażdżycowej. Jest to jednak dieta, która spełnia rolę profilaktyczną i powinna być stosowana w wieku średnim i we wczesnej starości, a nie w okresie rozwiniętej już miażdżycy.
Sposób żywienia ludzi starych zależy w dużej mierze od zaawansowania zmian inwolucyjnych, szczególnie w przewodzie pokarmowym. Zanik śluzówki powoduje pogorszenie odbierania wrażeń smakowych i zapachowych. Brak uzębienia lub nieodpowiednie za protezowanie powodują złe przygotowanie treści pokarmowej do trawienia. Zmniejszone wydzielanie fermentów trawiennych powoduje gorsze trawienie i w konsekwencji gorsze wchłanianie niektórych składników. Zwolniona perystaltyka jelit, powodując zaparcia, osłabia łaknienie. Te wszystkie aspekty powinny być brane pod uwagę w planowaniu żywienie osób starszych. Nie tylko powinien być starannie przeprowadzony dobór jakościowy i ilościowy, ale pokarm powinien być również odpowiednio przygotowany i podany.
Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe
Żywienie powinno zapewniać dowóz energii, odpowiednich składników pokarmowych: białek, tłuszczów i węglowodanów, związków mineralnych i witamin. Zapotrzebowanie na te składniki jest inne w wieku starczym niż w młodym? Opracowane normy żywienia ludzi starych biorą pod uwag~ kilka parame
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 211.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!