ikona pliku pdf

ŻYWIENIE POZAJELITOWE notatki

PREZENTAZJA W PDF.


  785 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 785
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 309,55 kB.


Żywienie enteralne i parenteralne. Kiedy nie można przełykać
Białko, węglowodany, tłuszcze, elektrolity, pierwiastki śladowe i witaminy – tych składników potrzebuje organizm, żeby funkcjonować. Dostarczamy je, zajadając się schabowym, brokułami, twarożkiem... Jemy żeby żyć, a dieta jest jednym z ważniejszych elementów decydujących o zdrowiu. Jedzenie jest więc koniecznością, bywa że lekarstwem.
Zdarza się, że z różnych powodów – np. niemożliwości połykania spowodowanego chorobą przełyku – pokarm wprowadzany jest do żołądka lub do jelita cienkiego inną drogą. Żywienie dożołądkowe i dojelitowe medycyna nazywa odżywianiem enteralnym. Żywienie pozajelitowe w przypadkach ciężkich schorzeń któregoś odcinka przewodu pokarmowego natomiast nazywane jest żywieniu parenteralnym.
 
Żywienie enteralne
Żywienie dożołądkowe lub dojelitowe polega na wprowadzaniu pokarmu przez tzw. zgłębnik założony przez nos. Jeśli taka metoda odżywiania konieczna jest przez miesiące, a nawet lata – wówczas pokarm wprowadza się poprzez żołądkową lub jelitową przetokę odżywczą – PEG, specjalnym otworem w powłoce jamy brzusznej. To zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza metoda niż utrzymywanie zgłębnika wprowadzonego przez nos. Nie bez znaczenia jest i to, że pacjent z przetoką może być odżywiany w domu i prowadzić w miarę normalne życie.
W żywieniu enteralnym stosuje się specjalne, gotowe do użytku diety płynne. Są one tak skomponowane, by dostarczyć we właściwych proporcjach wszystkie składniki odżywcze. W zależności od przyczyny choroby, potrzeb i możliwości organizmu pacjenta, lekarz wybiera odpowiednią dla chorego mieszaninę, zwłaszcza że bardzo często pożywienie spełnia rolę nie tylko pokarmu w znaczeniu dosłownym, ale także leku, który może zmniejszyć lub doprowadzić do ustąpienia objawów wywołanych przez źle tolerowane składniki pokarmowe.
Żywienie pr
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 309,55 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!