ikona pliku odt

Znaczenie wysiłku fizycznego w leczeniu i profilaktyce chorób notatki

praca pt. Znaczenie wysiłku fizycznego w leczeniu i profilaktyce chorób. Przedmiot- fizjologia


  70 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 70
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 42.28 kB.


      Fizjologia jako dział nauki sięga swoimi korzeniami II w.n.e., gdy żył grecki ekarz Claudius Galenos, znany powszechnie jako Galen. Nauczał on elementarnych zasad zachowywania zdrowia, które polegały na oddychaniu świeżym powietrzem, właściwym odżywianiu się i wypróżnianiu, wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, zapewnieniu odpowiednich warunków snu oraz kontrolowaniu emocji. Wszystkie te rady pozostały aktualne do dzisiaj. Galen napisał wiele esejów i wygłosi wiele wykładów na temat ludzkiej anatomii i fizjologii oraz negatywnego wpływu bezczynności ruchowej na organizm człowieka. Można więc przyjąć, że był on pierwszym naukowcem zajmującym się zagadnieniami fizjologii człowieka i wpływem aktywności fizycznej na zdrowie.
Wysiłek fizyczny definiuje się jako czynność mięśni szkieletowych, której efektem jest wykonywanie pracy zewnętrznej wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej czynnościowymi zmianami w organizmie. Zakres i rodzaj zmian czynnościowych w organizmie zależą od czasu trwania wysiłku i jego intensywności oraz od rodzaju skurczów mięśni i wielkości grup mięśniowych zaangażowanych w pracę. Wyróżnia się wysiłki krótkotrwałe o bardzo dużej intensywności, zwane beztlenowymi, oraz wysiłki długotrwałe, ale o mniejszej intensywności, zwane tlenowymi. Rozpoczęcie wysiłku fizycznego wywołuje wiele reakcji przystosowawczych w układach naszego organizmu, zwłaszcza w układzie krążenia, oddychania, mięśniowym, hormonalnym i nerwowym. Jednocześnie trzeba rozróżnić reakcje przebiegające podczas jednorazowego wysiłku od zmian przystosowawczych powstałych na skutek treningu fizycznego. Można więc omawiać reakcje organizmu na jednorazowy wysiłek zarówno przed treningiem, jak i po nim.
Badania dotyczące wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie człowieka rozpoczęły się szczególnie intensywnie w latach 70. XX w., kiedy okazało się, że coraz więcej osób zapada na c
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 42.28 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!