ikona pliku doc

Zdrowie publiczne - uzależnienia. notatki

Czym są uzależnienia? Analiza zagadnienia ze szczegółowym opisem wybranych problemów.


ocena: 4.0, 7
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 46.00 kB.


Ważną sprawą do poruszenia w rzeczywistych czasach są uzależniania, dlatego do napisania swojej pracy wybrałam właśnie ten temat. Wydaje się to oczywiste, ale na wstępie wyjaśnię co to w ogóle znaczy. Otóż uzależnienie to stan psychicznej i fizycznej zależności od jakiegoś psychoaktywnego środka chemicznego, przejawiający się przymusem jego przyjmowania w oczekiwaniu na efekty działania tego środka lub dla uniknięcia objawów abstynencyjnych. Przykładem takich uzależnień są:

  • lekomania
  • narkomania
  • nikotynizm
  • wszystkie nawykowe zachowania z zatraceniem indywidualnej niezależności, takie jak: uzależnienie od mody, telewizji, komputera.

Uzależnienia to problem na szeroką skalę, który z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny. Ludzie nie radzą sobie z problemami i brną w nałogi, bo wydaje się im że to jedyny wyjście, które im pozostało. Powody popadania w nałogi są bardzo różne, natomiast prawie wszystkie kończą się odrzuceniem ze społeczeństwa. Chociaż czasami także nie ma to konkretnego powodu, tylko po prostu nadmiar wolnego czasu, którego ludzie w dzisiejszych czasach nie umieją dobrze spożytkować.


Skupię teraz troszkę szczegółowiej uwagę na niektóre problemy. Zacznę od nikotynizmu, gdyż jest on chyba najbardziej rozpowszechniony. Coraz więcej nieletnich popada w ten nałóg, nie mówiąc o tych, którzy robią to już regularnie pomimo młodego wieku. Nawet częściej niż chłopcy, po papierosy sięgają dziewczęta. Tak młodzi ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy, że wprowadzają do swojego organizmu bardzo silnie działające substancje. Nikotyna należy do grupy alkaloidów najsilniej trujących i zawiera cały szereg substancji rakotwórczych. Jednak nie samo palenie jest niebezpieczne, przebywanie wśród osób palących jest równie szkodliwe. W wydychanych substancjach znajduje się dużo więc

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 46.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!