ikona pliku doc

Zasady podawania leków (z uwzględnieniem przeciwwskazań) przez pielęgn notatki

WNIOSKI Podczas podawania leku przez pielęgniarkę lub położną, osoba uprawniona nie może wykraczać poza swoje kwalifikacje i umiejętności musi przestrzegać zasad podawania leku. Niezbędna jest oczywiście obszerna wiedza na temat spektrum działania leku, skutkach ubocznych, przeciwwskazaniach do stosowania, postępowanie po wystąpieniu objawów niepożądanych oraz objawach przedawkowania. Podczas podawania leku pacjentowi pielęgniarka musi być niezwykle dokładna, skupiona. Pielęgniarka lub położna w pierwszej kolejności powinna zapoznać się z indywidualną kartą zleceń pacjenta, terminem ważności leku, wskazaniami producenta, dawce, w jakich dany lek występuje, sposobie i drodze podania oraz sprawdzić lek trzykrotnie czy, aby na pewno podaje dany lek, danemu pacjentowi. Podczas przeprowadzania wywiadu z pacjentem pielęgniarka powinna się dowiedzieć, na jakie schorzenia choruje hospitalizowany pacjent, aby wykluczyć przeciwwskazania (np. czy pacjent nie leczy się na cukrzycę, aby nie podać leku podnoszącego poziom glukozy we krwi), dlatego tak ważne jest tutaj zebranie wszystkich danych dotyczących danego pacjenta. Informacje uzyskane będą pomocne w leczeniu pacjenta oraz pomogą uniknąć pomyłkę, która niekiedy może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia lub nawet nieumyślnej śmierci. Cała odpowiedzialność spoczywa na pielęgniarce lub położnej, która podaje lek., Dlatego tak bardzo ważna jest obserwacja i śledzenie na bieżąco zmian w przepisach prawnych, o ewentualnych zmian w przepisach, dotyczących samodzielnego podawania leku. Również samo dokształcanie przez pielęgniarkę jest bardzo pomocne w uniknięciu pomyłek. Ogromna odpowiedzialność spoczywające na pielęgniarce za każde podjęte działanie na rzecz polepszenia zdrowia pacjenta oraz ewentualny błąd w praktyce wiąże się z poniesieniem odpowiedzialności zawodowej lub karnej. Posługując się tutaj sentencją „Wiedza, to ta część naszej niewiedzy, którą uporządkowaliśmy i skatalogowaliśmy.”, pragnę zwrócić uwagę na fakt, iż są sytuacje, w których pielęgniarka lub położna nie powinna wstydzić się swojej niewiedzy oraz pytań do personelu w razie jakichkolwiek wątpliwości. Przy tak dużej liczbie jednostek chorobowych oraz wymaganej wiedzy na ich temat pielęgniarka nie jest w stanie znać wszystkich przeciwwskazań i skutków ubocznych. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy pacjent jest w stanie zagrożenia życia. Wówczas pielęgniarka zobligowana jest do podania niezwłocznie leków z zestawu przeciwwstrząsowego, których wykaz widnieje w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia Dz.U.Nr 18 poz.94 parag.3 zał 3 z dnia 12 stycznia 2011 roku.


  185 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 185
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 328.73 kB.


red23;;;;;;;;PWSZ w Tarnowie
Kierunek:‭ ‬Pielęgniarstwo
Semestr:‭ ‬II
Rok:‭ ‬2011/2012

Zasady podawania leków‭ (‬z uwzględnieniem przeciwwskazań‭) ‬przez pielęgniarkę bez zlecenia lekarza‭ –‬samodzielność i odpowiedzialność w‭ ‬zawodzie pielęgniarki.Izabela Baran
W Polsce obowiązują regulacje prawne,‭ ‬które określają zakres czynności,‭ ‬jakie pielęgniarka i położna może wykonywać samodzielnie.‭ ‬Celem mojej pracy jest przedstawienie‭ ‬wykazu leków,‭ ‬które pielęgniarka i położna może podać pacjentowi bez zlecenia lekarskiego.‭ ‬W Polsce obowiązuje‭ ‬ustawa,‭ ‬która reguluje‭ ‬to‭ ‬odpowiednim przepisami.‭ ‬Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia‭ ‬7‭ ‬listopada‭ ‬2007‭ ‬roku zawarta w Dz.U.Nr210‭ ‬poz.1540‭ ‬paragr.4‭ ‬Załącznik nr‭ ‬3‭ ‬przedstawia:‭ „‬Wykaz‭ ‬leków,‭ ‬do których podawania choremu bez zlecenia lekarza jest uprawniona pielęgniarka i położna‭ "
W związku z samodzielnym wykonywaniem świadczeń leczniczych pielęgniarska jest uprawniona do podania pacjentowi doraźnie w nagłych wypadkach,‎ ‏bez zlecenia lekarza,‭ ‬leków zamieszczonych w wykazie:‭
Grupa leków
Nazwa leku
Postać
Drogi podawania
Leki przeciwbólowe
Paracetamolum
Tabletki
Syrop‭
Czopek
Doustnie lub doodbytniczo
Dawkowanie:‭
Doustnie:‭ ‬500‭–‬mg jednorazowo,w razie potrzeby dawkę można powtórzyć odpowiednio,‭ ‬co‭ ‬4‭–‬godzin,maks.‭ ‬3‭–‬g/24‭ ‬h‭ (‬wiele źródeł zaostrzyło normę do‭ ‬3‭ ‬g/24‭ ‬h‭)‬.
Doodbytniczo:‭ ‬1000‭ ‬mg jednorazowo,‭ ‬dla dzieci w wieku‭ ‬12‭–‬lat‭ ‬1000‭ ‬mg‭ ‬2‭–‬3x/dobę.
Przeciwwskazania:‭ ‬ Paracetamol jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży.‭ ‬Po upływie‭ ‬3‭ ‬miesiąc
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 328.73 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!