ikona pliku docx

Zapalenie pieluszkowe notatki

Pieluszkowe zapalenie skóry u noworodka


  75 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 75
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 23.17 kB.


Noworodek dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni (28 dni)

Okres noworodkowy jest czasem, w którym następuje pełne przystosowanie dziecka do zmienionych warunków po urodzeniu. U Noworodków donoszonych okres ten wynosi 28 dni, u wcześniaków może ulec wydłużeniu. Nauka, która zajmuje się tym okresem to neonatologia.

Po około dwóch tygodniach  życia, dziecko rozpoznaje głosy bliskich. Zachodzi przełom hormonalny i zmiana obrazu krwi. Dziecko jest wówczas podatne na infekcje, ma podwyższoną ciepłotę ciała oraz odruchy chwytne i ssania. Okres ten kończy się wraz ze stabilizacją układu oddychania, krążenia i wydalania, a także wraz z wyrównaniem masy urodzeniowej ciała. Później odpada pępowina i występuje obfita podściółka tłuszczowa

Sucha skóra u noworodka

Dziecko w okresie płodowym przebywa w środowisku wodnym, natomiast po przyjściu na świat jego wrażliwa skóra jest narażona na wysuszenie. Lipidowy płaszcz ochronny na skórze w pierwszych miesiącach życia jest cienki zwłaszcza u wcześniaków. Gruczoły łojowe i potowe są jeszcze nie w pełni dojrzałe. Zanim skóra noworodka unormuje swoje nawilżająco-natłuszczające mechanizmy, trzeba je wspomagać kremami ochronnymi lub oliwką.
Dziecko w okresie płodowym przebywa w środowisku wodnym, natomiast po przyjściu na świat jego wrażliwa skóra jest narażona na wysuszenie. Lipidowy płaszcz ochronny na skórze w pierwszych miesiącach życia jest cienki zwłaszcza u wcześniaków. Gruczoły łojowe i potowe są jeszcze nie w pełni dojrzałe. Zanim skóra noworodka unormuje swoje nawilżająco-natłuszczające mechanizmy, trzeba je wspomagać kremami ochronnymi lub oliwką.

Skóra noworodka jest dość cienka i posiada inny niż skóra dorosłego odczyn pH. Suchość skóry u dziecka jest związana najczęściej z niedojrzałością gruczołów łojowych i potowych. Wysuszeniu skóry u noworodka sprzyjają czynniki zewnętrzne, na przykład: promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz, klimatyzacja lub centralne ogrzewanie. Na wilgotność skóry mogą również źle wpływać długie kąpiele w ciepłej wodzie z zastosowaniem zasadowych mydeł i płynów z detergentami. Podczas codziennej pielęgnacji należy używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt. Czasami sucha skóra u noworodków bywa objawem choroby, przykładowo, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. W takiej sytuacji, skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, bardzo sucha i ma tendencję do łuszczenia się.

Pieluszkowe skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry (napkin dermatis, diaper dermatitis) to jedna z najczęstszych zmian chorobowych skory okresu noworodkowego i niemowlęcego. Jest to stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany o charakterze i morfologii wyprysku (plamy rumieniowe, grudki, pęcherzyki, nadżerki, złuszczanie naskórka itd..), zlokalizowane w miejscu przylegania pieluszki. Objawy pojawiają się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, najczęściej jednak obserwuje się je u dzieci pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia.

Przyczyny wstępowania pieluszkowego zapalenia skóry mają charakter złożony i wieloczynnikowy, a ich znaczenie w rozwoju objawów bardzo indywidualne. W niektórych przypadkach najważniejsze znaczenie mają czynniki mechaniczne, w innych natomiast alergia kontaktowa lub czynniki infekcyjne

Czynniki sprzyjające występowaniu pieluszkowego zapalenia skóry

  1.  Wilgoć i uszkodzenie (maceracja) naskórka zaburzające naturalna funkcję skór jako bariery ochronnej i będące przyczyną nadmiernego przenikania substancji drażniących, alergizujących oraz mikroorganizmów do głębszych warstw skóry
  2.  Przewlekłe przecieranie skóry przez pieluszkę, które powoduje występowanie mechaniczne uwarunkowanych zapalnych zmian skórnych, przede wszystkim na wypukłych powierzchniach ciała tej okolicy, czyli w obrębie  wewnętrznej powierzchni ud, wypukłej powierzchni narządów płciowych, pośladków oraz pasa (tzw. pieluszkowe zapalenie skóry z podrażnienia).
  3.  Zasadowe Ph moczu, którego wartość jest dodatkowo podnoszona przez produkujące ureazę bakterie kałowe kontaktowe działanie zasadowego moczu stanowi zatem istotny czynnik warunkujący rozwój stanu zapalnego skóry w okolicy pieluszkowej: jak wiadomo, niektóre bakterie obecne w kale, produkujące ureazę mogą zwiększać zasadowość moczu, a zatem ważne są oba te czynniki
  4.  Niedostateczna higiena skóry
  5.   obecność drożdżaków w kale
  6.  Długotrwałą antybiotykoterapia
  7.  Wrodzone wady układu moczowego
  8.  Uczulenie spowodowane kontaktem z alergenami zawartymi w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej )tzw. Alergiczny wyprysk pieluszkowy)

Jak często występuje pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych dermatoz (zmian chorobowych skóry) okresu noworodkowego i niemowlęcego. W początkowym okresie choroby można zauważyć zaczerwienienia (objawy rumieniowe) oraz łuszczenie naskórka. Następnie, wraz z nasilaniem się procesu zapalnego, dochodzi do rozwoju obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc (ognisk rumieniowych), mogą powstawać grudki, pęcherzyki oraz nadżerki (zmiany typowe dla wyprysku. Powoduje to duży dyskomfort u dziecka, szczególnie, gdy wspomnianym przemianom zapalnym towarzyszy świąd skóry.

Nierzadko pojawiają się krostki i grudki świadczące o dodatkowym zakażeniu drożdżakami. Częstym zjawiskiem jest także nadkażenie bakteryjne zmian skórnych, któremu towarzyszy tworzenie się nadżerek pokrytych miodowożółtym strupem oraz powstawanie pęcherzyków

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 23.17 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!