
zakażenia szpitalne notatki
WYPRACOWANKO Z ZAKAŻEŃ SZPITALNYCH :D
PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
PAULINA DOSKOCZ
PIELĘGNIARSTWO, ZAOCZNE
SEMESTR IV
Temat : Zakażenia Szpitalne w procesach cywilnych
Zakażenia szpitalne są tematem żywo interesującym liczne środowiska medyczne i niemedyczne. Zrozumienie problematyki łączącej się z tym zagadnieniem wymaga wiedzy z zakresu epidemiologii, chorób zakaźnych, mikrobiologii, finansów i administracji. Kontrola zakażeń szpitalnych jest uznawana przez współczesne szpitalnictwo za najważniejsze kryterium jakości pracy. W Polsce jest to niestety problem ciągle niedoceniony. Tak, więc nie jest to sprawa emocji, lecz rzetelnego przygotowania fachowego niezbędnej kadry profesjonalistów.
Postęp w zwalczaniu zakażeń szpitalnych następował i następuje powoli. Ma on miejsce poprzez edukację a przyznać należy, że problematyka jest trudna i mało efektowna. Systematyczna edukacja pozwala osiągać odpowiednią wiedzę w tym zakresie, aby osiągnąć sukces wiedzę trzeba poprzeć właściwą praktyką i to popartą żelazną konsekwencją.
Czym są zakażenia szpitalne?
Jest to zespół różnych chorób, mających jedną wspólną cechę - specyficzne powiązanie ze środowiskiem szpitalnym. Ich obraz kliniczny jest różnorodny, przy czym ten sam zespół objawów czy choroba mogą być powodowane przez odmienne drobnoustroje, pochodzące z wielu zródeł i rozsiane różnymi drogami.
Czym szczególnym jest szpital?
To złożony ekosystem, którego kluczowe elementy stanowią: ludzie, drobnoustroje i środowisko.
Elementy te znajdują się wobec siebie w ścisłych, dynamicznych związkach.
W szpitalu przebywają:
- szczególni ludzie (pacjenci)
z samoistnymi lub/i jatrogennymi zaburzeniami odporności,
zakażeni bezobjawowo i objawowo,
poddawani licznym, inwazyjnym zabiegom medycznym,
- szczególne drobnoustroje
niekorzystnie zmieniające swe cechy pod wpływem licznych antybiotyków i środków dezynfekcyjnych,
pochodzące z innych szpitali,
- szczególne środowisko
skupisko chorych, zakażonych oraz personelu,
wyposażone w skomplikowaną aparaturę, trudną do sterylizacji czy dezynfekcji,
wyposażone w urządzenia używane przez grupy osób,
przeznaczone do prowadzenia wielorakiej działalności (medycznej, hotelowej, porządkowej, edukacyjnej itp.).
Zakażenia szpitalne mają długą historię. Związane ściśle ze szpitalem były, są i będą w nim obecne. Istotą sprawy jest ich liczba oraz skutki. Pod koniec lat 70-tych XX wieku stały się poważnym problemem zdrowia publicznego oraz poszczególnych osób (dyrektorów placówek, ordynatorów, samych pacjentów) na całym świecie, w tym również w Polsce. Przyczyn tego stanu należy upatrywać w:
- rozwoju inwazyjnych technik diagnostycznych i terapeutycznych,
- pojawieniu się nowych chorób,
- niekontrolowanym nadużywaniu antybiotyków,
- lekceważeniu zasad higieny szpitalnej.
Zakażenia szpitalne to zakażenie, które nastąpiło w szpitalu, ujawniło się podczas hospitalizacji (minimum 48 godzin po przyjęciu) lub po wypisaniu pacjenta i zostało spowodowane przez udokumentowany epidemiologicznie czynnik chorobotwórczy pochodzący od innego chorego lub pracowników szpitala albo przez endogenny czynnik mikrobiologiczny.
Zakażenia szpitalne mogą występować stale z częstotliwością charakterystyczną dla oddziału (endemia) lub pojawić się gwałtownie jako ognisko zachorowań (epidemia).
Typowe zakażenia szpitalne inaczej egzogenne (krzyżowe) maja swoje źródło w przeniesieniu na pacjenta czynnika zakaźnego z innego chorego, osoby z personelu czy ze środowiska szpitalnego; zakażenia szpitalne endogenne są spowodowane własną mikroflorą chorego (patologiczną lub oportunistyczną).
Wyróżnia się m. in. nastepujące postacie zakażeń szpitalnych:
- zakażenia układu moczowego,
- zakażenia układu oddechowego,
- posocznica,
- zakażenia miejscowe,
- zakażenia ran operacyjnych,
- zakażenia wirusami hepatotropowymi,
- inne.
Ustawa o chorobach zakaźnych i zakażeniach zobowiązuje lekarzy do zgłaszania zakażeń szpitalnych oraz zgonów z ich powodu występujących jako zespoły kliniczne (zapalenia płuc o etiologii zakaźnej, posocznica, neuroinfekcje, zatrucia pokarmowe) lub schorzenia o ustalonym czynniku etiologicznym (np. grzybice, salmozellozy odzwierzęce, zakaze...
Komentarze (0)