
Wykłady Pedagogika notatki
Metody zbierania danych w pedagogice. .Metody ilościowe Etapy badania czynności badacza. Podstawowe pojęcia pedagogiczne. Funkcje rodziny. Przyczyny dysfunkcji rodziny.
Wykłady 29.03.2009r. Pedagogika
Metody zbierania danych w pedagogice.
1). Metody jednostkowe
Sposób poznawania rzeczywistości edukacyjnej w określonym kontekście. Wyniki badań odnosi się do czasu ,miejsca i okoliczności , w których zostały zarejestrowane ,nie można ich uogólnić do całej populacji.
Umożliwiają zrozumienie faktów z pozoru niezrozumianych ,zrozumienie przychodzi z pozorem, doświadczeniem kontekstu, w którym zaszły.
Badacz wnika w głąb poznawanej rzeczywistości, posługuje się spostrzeganiem ,myśleniem , uogólnieniem , emocjami i intuicją.
Język danych jest subiektywny, związany z kontekstami badanych zdarzeń i zjawisk podobny do języka potocznego z terenu badań . Analiza danych następuje w kilku etapach.
- Redukcja danych-przekształcenie ,selekcja, uproszczanie ,wyodrębnienie danych z notatek terenowych
- Reprezentacja danych- budowanie konfiguracji, zebranych informacji w psoatci modeli ,schematów ,materii przeglądowych ,tabel, wykresów
- Wprowadzenie i weryfikacja wniosków ,uporządkowanie pomysłu na wyjaśnienie faktów weryfikacje świadczące o trafności ,dyskusje, polemiki ze specjalistami ,stosowanie strategii, argumentacji.
- Wprowadzenie i weryfikacja wniosków uporządkowane pomysły na wyjaśnienie faktów weryfikacje świadczące o trafności, dyskusje , polemiki ze specjalistami stosowanie strategii argumentacji
Używanie narzędzi niestandardowych . Rozpoznawanie rzeczywistości niestandardowych. Rozpoznawanie rzeczywistości na podstawie spostrzeżeń ,myśli ,uczuć i intuicji .
Badania nie są szczegółowo planowane ,czynności badacza tworzą się w trakcie pobytu w terenie oraz podczas analizy materiału.
Zaangażowanie badacza w sytuacje badawcze, może być obciążone błędem subiektywizmu i ułomnością, spostrzegania w złożonych kontekstach społecznych.
Obszary rzeczywistości , w które może wnikać badacz jakości.
- Naturalne interakcje między ludźmi w danym środowisku
- Historie ludzkiego życia
- Świat społeczny który jest dostępny w postaci dokumentów ,źródeł, tekstów ,rzeczy materialnych.
2. Metody ilościowe
Posługiwanie się ilościowymi metodami zbierania danych łączy się ze stosowaniem pomiaru .
Mierzyć czyli przypisywać badanych obiektom wartości liczbowe. Mierzenie faktów i procesów edukacyjnych rejestruje się metodami kwestionariuszowymi, testowymi i procedurami eksperymentalnymi . Badania należy wcześniej szczegółowo zaplanować, wiedzieć ,co dokładnie chce się zmierzyć.
.Badania w oparciu o standaryzowane narzędzia .
3. Etapy badania czynności badacza.
- Definiowanie faktów ,które są przedmiotem jego zainteresowania
- Wydzielanie obrazu zjawisk ,które tworzą dany fakt od zjawisk, które już go nie dotyczy
Budowanie modelu danego zjawiska ,określanie warunków wystąpienia danych faktów ,projektowanie relacji między faktami jedne są przyczynami inne skutkami. Konstruowanie narzędzi pomiaru faktów edukacyjnych, troska o trafność i rzetelność.
Organizacja badań tak aby każdy badany miał takie same warunki badania.
Język danych jest intersubiektywny ,charakterystyczny dla stawianych teorii i procedur , a nie osób badanych.
Dane są najczęściej liczbami prezentowanymi w tabelach na wykresach . Wyjaśnienia zależności pomiędzy badanymi faktami edukacyjnymi występują w postaci wzorów matematycznych.
Ilościowe dane są analizowane na podstawie modeli statystycznych interpretacje wykraczają poza zjawiska mieszczące się w danym modelu statystycznym.
4. Podstawowe pojęcia pedagogiczne.
Wychowanie- świadome i celowe działanie modeli statystycznych zmierzające do osiągnięcia względnie stałych skutków zmian rozwojowych w osobowości wychowanka.
Edukacja ogół oddziaływań służących formułowaniu się ,zmienianiu ,rozwiązaniu zdolności życiowych człowieka.
Komentarze (0)