ikona pliku doc

Wychowanie wg Deweya i Decroli notatki

Definicje wychowania


  270 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 270
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 29.50 kB.


Piszę prace licencjackie i magisterskie, zaliczeniowe
Wejdź i zobacz www.redakcja-edukacja.pl
Definicja Deweya
Natura dziecka z gruntu jest dobra, a wychowanie ma dążyć do jego zachowania. Zatem należy pozostawić dziecku swobodę działania, usunąć z wychowania przymus i dążenie do urobienia jego psychiki według jakichkolwiek wzorów. Cele wychowania powinna wyznaczać natura dziecka, jego indywidualność, zainteresowania i zdolności.
Jeśli dziecko błądzi, to nie należy go karać, ale tłumaczyć na czym polega właściwa droga postępowania. Dziecko musi doświadczać także błędnych rozwiązań, aby przekonało się na własnej skórze, jakie są ich konsekwencje. Dzieje się to jednak podczas zabawy, dlatego należy stwarzać dziecku takie warunki, które będą imitowały świat, w który wkraczają poprzez dojrzewanie. Środowisko szkolne nie ma być miejscem tylko do pobierania lekcji, według Dewey’a szkoła winna stać się „naturalną formą życia społecznego”. Szkołę – zgodnie z przeświadczeniem Dewey’a – przekształcić należy w embrionalne społeczeństwo, tu dziecko musi doświadczać życia.
Definicja Decroli
Dziecko musi być puszczone na szerokie wody, o ile to nie zagraża jego bezpieczeństwu, nie zagraża zdrowiu i życiu jego i innych ludzi. Chodzi bowiem o to, aby dziecko od najmłodszych lat mogło czuć się odpowiedzialne za swoje działanie i ponosić za to konsekwencje. Nie powinno się jednak karać dzieci, ale czuwać nad ich działaniami, aby w miarę potrzeby (zagrożenie zdrowia na przykład) reagować. Dziecko musi jednak mieć możliwość uczestniczyć w normalnych codziennych problemach, aby przeżywać je emocjonalnie, aby uczyć się tego, jak rozwiązują je dorośli. Samo zaś musi także rozwiązywać własne problemy, toteż dorośli powinni stymulować je oraz starać się nie rozwiązywać ich za dzieci.
Piszę prace licencjackie i magisterskie, zaliczeniowe
Wejdź i zobacz www.re
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 29.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!