ikona pliku docx

wychowanie patriotyczne w rodzinie notatki

praca z socjologii wychowania na temat wych. patriotycznego w rodzinie


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 20,03 kB.


Wychowanie patriotyczne w rodzinie

W dzisiejszych czasach, czyli globalnej rewolucji kulturowej dochodzi do poważnego załamania w sposobach wychowywania dzieci. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż to rodzina jest najistotniejsza w procesie wychowawczym, to od rodziców i najbliższego otoczenia zależne jest to kim stanie się dziecko. Jedną z głównych funkcji jakie pełni rodzina jest utrzymanie ciągłości kulturalnej przez przekazywanie potomstwu języka, obyczajów, wzorów zachowań, tradycji narodowych i religijnych. Podsumowując rodzina to najbardziej trwały świat społeczny oraz jego główna arena doświadczeń, zadaniem rodziców jest opowiadanie dzieciom o ojczyźnie, o bohaterach narodowych, o polskich zwyczajach, i szanowaniu symboli narodowych. Doskonalenie procesu tego wychowania jest zadaniem, w którym rodzinę powinni wspierać wszyscy jego uczestnicy czyli: szkoła, państwo, Kościół i organizacje społeczne z najbliższego otoczenia dzieci i młodzieży.

Patriotyzm- wywodzi się od łacińskiego słowa „Patria” czyli ojczyzna. Opisuje ono postawę szacunku, bezgranicznego umiłowania i oddania się Ojczyźnie, oparta na zasadach miłości i przywiązania do niej, na poczuciu więzi społecznej i wspólnoty kulturowej i solidarności z własnym narodem. Nie jest zatem patriotą, ten kto ciągle narzeka na swoją ojczyznę, kto czuje się obco we własnym kraju, kto nie potrafi, bądź nie chce związać swojego losu z ojczyzną, narodem, własnym państwem.2 

Wychowanie w duchu patriotycznym jest nie lada wyzwaniem. Na przestrzeni lat wychowanie to przechodziło wiele ewolucji, I i II wojna światowa pokazały, przywiązanie Polaków do Ojczyzny, umiejętność mobilizowania sił i mimo utracenia wolności politycznej, zachowali wolności ducha i wolność narodową. Teraz także borykamy się z mnóstwem problemów, choć są one mniejszej wagi i tak znacznie wpływają na wychowanie np. bezrobocie, emigracja, stereotyp „Polaka” i „zacofanej, małej Polski”. Jeżeli chcemy wychować dzieci na prawdziwych patriotów musimy przede wszystkim rozmawiać z nimi i przedstawiać Polskę jako Naród ambitny, który nie chce umierać.

„Katechizm Polskiego Dziecka” Władysława Bełza

Kto ty jesteś?

Polak mały.

Jaki znak twój?

Orzeł biały.

Gdzie ty mieszkasz?

Między swemi.

W jakim kraju?

W polskiej ziemi.

Czem ta ziemia?

Mą ojczyzną.

Czem zdobyta?

Krwią i blizną.

Czy ją kochasz?

Kocham szczerze.

A w co wierzysz?

W Polskę wierzę.

Coś ty dla niej?

Wdzięczne dziecię.

Coś jej winien?

Oddać życie.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 20,03 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!