
wychowanie patriotyczne w rodzinie notatki
praca z socjologii wychowania na temat wych. patriotycznego w rodzinie
ocena: 4.0, 3
Wychowanie patriotyczne w rodzinie
W dzisiejszych czasach, czyli globalnej rewolucji kulturowej dochodzi do poważnego załamania w sposobach wychowywania dzieci. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż to rodzina jest najistotniejsza w procesie wychowawczym, to od rodziców i najbliższego otoczenia zależne jest to kim stanie się dziecko. Jedną z głównych funkcji jakie pełni rodzina jest utrzymanie ciągłości kulturalnej przez przekazywanie potomstwu języka, obyczajów, wzorów zachowań, tradycji narodowych i religijnych. Podsumowując rodzina to najbardziej trwały świat społeczny oraz jego główna arena doświadczeń, zadaniem rodziców jest opowiadanie dzieciom o ojczyźnie, o bohaterach narodowych, o polskich zwyczajach, i szanowaniu symboli narodowych. Doskonalenie procesu tego wychowania jest zadaniem, w którym rodzinę powinni wspierać wszyscy jego uczestnicy czyli: szkoła, państwo, Kościół i organizacje społeczne z najbliższego otoczenia dzieci i młodzieży.
Patriotyzm- wywodzi się od łacińskiego słowa „Patria” czyli ojczyzna. Opisuje ono postawę szacunku, bezgranicznego umiłowania i oddania się Ojczyźnie, oparta na zasadach miłości i przywiązania do niej, na poczuciu więzi społecznej i wspólnoty kulturowej i solidarności z własnym narodem. Nie jest zatem patriotą, ten kto ciągle narzeka na swoją ojczyznę, kto czuje się obco we własnym kraju, kto nie potrafi, bądź nie chce związać swojego losu z ojczyzną, narodem, własnym państwem.2
Wychowanie w duchu patriotycznym jest nie lada wyzwaniem. Na przestrzeni lat wychowanie to przechodziło wiele ewolucji, I i II wojna światowa pokazały, przywiązanie Polaków do Ojczyzny, umiejętność mobilizowania sił i mimo utracenia wolności politycznej, zachowali wolności ducha i wolność narodową. Teraz także borykamy się z mnóstwem problemów, choć są one mniejszej wagi i tak znacznie wpływają na wychowanie np. bezrobocie, emigracja, stereotyp „Polaka” i „zacofanej, małej Polski”. Jeżeli chcemy wychować dzieci na prawdziwych patriotów musimy przede wszystkim rozmawiać z nimi i przedstawiać Polskę jako Naród ambitny, który nie chce umierać.
„Katechizm Polskiego Dziecka” Władysława Bełza
Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czem ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czem zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Coś ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.
Komentarze (0)