ikona pliku docx

wychowanie notatki


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 14,51 kB.


„ Rozwój człowieka jako osoby ludzkiej w przestrzeni edukacyjnej”

Sposób naszego myślenia o rozwoju człowieka jest uwarunkowany wieloma czynnikami społeczno-kulturowymi, co powoduje, że ludzie wychowani w podobnym kręgu kulturowym ,w podobnych czasach historycznych, żyjący w tych samych społeczeństwach będą podzielali podobne wartości. Będą mieli podobny punkt widzenia dotyczący rozwoju człowieka. Cały ten rozwój możemy podzielić na: dzieciństwo, dorastanie i dorosłość. Na całość możemy również patrzeć poprzez pryzmat naszego życia, wiedzę zdobywaną podczas niego. To jak patrzymy na rozwój człowieka i o nim myślimy decyduje o tym jakich dokonujemy wyborów w różnych sytuacjach. Jak reagujemy na sukcesy ,niepowodzenia ,jak oceniamy innych ludzi a także jakie działania podejmujemy jako rodzice ,opiekunowie, nauczyciele itp. Podsumowując całe nasze osobiste doświadczenie ma wpływ na to ,jaką ukrytą koncepcją rozwoju się posługujemy i jak działamy ,gdy chcemy wspomóc rozwój innych ludzi.
PAIDAGOGOS – „prowadzący za rękę” – pojęcie wywodzące się ze Starożytnej Grecji dziś interpretujemy je jako „wychowanie” czyli celowe oddziaływanie ludzi dojrzałych (wykształconych) na dzieci i młodzież aby w nich kształtować uczucia, postawy, cele. Jest to przyjęte społecznie. Odbywa się w ramach życia określonych grup społecznych ,które stają się instytucjami wychowującymi jak np. rodzina. Jest to również oddziaływanie człowieka na człowieka, grupy na człowieka ,człowieka na grupę. Prowadzimy dziecko ale nie zmuszamy.
Pedagogika nawiązuje do rzeczywistości. Im więcej się uczymy, tym więcej widzimy. Nad wszystkim co robimy powinna pojawić się refleksja. Dlaczego wyszło tak a nie inaczej. Nauka nas zniewala, czujemy się niepewni. Wychowanie czyni nas mocniejszymi. Ludzie wykształceni inaczej budują swój byt. Pedagogika dowództwa -nauczyciel powinien być liderem. Powinniśmy być osobami wątpiącymi. Pomiędzy uczniem a nauczycielem powinna być relacja zwrotna – my nauczamy i nas nauczają. Przepływ z góry na dół. Do góry nauczyciel ,na dole wychowanek.
cechy osobowości wydobędziemy charakter. Osobowość bowiem odróżnia jednego człowieka od drugiego.
Rozwój człowieka nie polega tylko na tym ,że przyswajamy sobie sposoby działania jak człowiek ale powinien prowadzić do podejmowania działań jak człowiek. Najważniejsze to poznać siebie, by zrozumieć innych.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 14,51 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!