
wstep teoretyczny Wyznaczanie ogniskowej soczewki i układu soczewek metoda Bessela notatki
ocena: 4.0, 0
I WSTĘP TEORETYCZNY
Definicje ogniska i ogniskowej soczewek i zwierciadeł. Zdolność skupiająca soczewki i zwierciadła, jej jednostka i wymiar.
Ognisko - punkt, w którym przecinają się promienie świetlne, początkowo równoległe do osi optycznej, po przejściu przez układ optyczny skupiający czyli ognisko rzeczywiste. Natomiast punkt, w którym przecinają się przedłużenia tych promieni po przejściu przez rozpraszający układ optyczny nazywamy ogniskiem pozornym.
Punkt leżący na głównej osi optycznej, w miejscu którego zostaje skupiona wiązka promieni biegnących równolegle do osi optycznej w niedużej odległości, po przejściu przez soczewkę nazywamy ogniskiem soczewki skupiającej.
rys 1 ognisko soczewki skupiającej
Punkt leżący na głównej osi optycznej, w miejscu którego przecinają się przedłużenia promieni trzyosiowych, rozproszonych przez soczewkę ,biegnących początkowo równolegle do głównej osi optycznej nazywamy ogniskiem soczewki rozpraszającej.
rys 2 ognisko soczewki rozpraszającej
Odległość ogniska od środka soczewki nazywamy ogniskową soczewki. Wartość ogniskowej soczewki określona jest wzorem:
Wzór ten uwzględnia zarówno wklęsłe, jak i wypukłe soczewki. Przyjęto w nim następującą konwencję: jeżeli pierwsza powierzchnia soczewki, patrząc od strony padania promieni, jest wypukła, to R1 jest dodatnie, a jeśli jest wklęsła - ujemne. Dla tylnej powierzchni soczewki znaki są odwrócone: R2 jest dodatnie, jeśli powierzchnia jest wklęsła i ujemne, jeśli jest wypukła. Jeżeli któraś z powierzchni jest płaska, to jej promień krzywizny jest nieskończony, a jego odwrotność wynosi zero.
2.Zależność ogniskowych soczewek i zwierciadeł od ich budowy i własności optycznychośrodka wzory i zależności
Jednostką zdolności skupiającej jest dioptria (symbol dp lub D).Oznacza to, że soczewka posiada zdolność skupiającą równą 1 dioptrii, jeżeli jej ogniskowa wynosi 1 m
Soczewki dzielimy na dwie podstawowe grupy: skupiające i rozpraszające.
Poniżej przedstawiony został podział soczewek optycznych ze względu na kształt:
1) dwuwypukłe
2) płasko-wypukła
3) wklęsło-wypukła
4) płasko-wklęsla
5) dwuwklęsłe
Obrazy w soczewce skupiającej :
1) Jeżeli przedmiot leży przed soczewką w odległości x > 2f, to jego obraz jest odwrócony, pomniejszony i rzeczywisty.
2) Jeżeli przedmiot leży przed soczewką w odległości x = 2f, to jego obraz jest odwrócony, tej samej wielkości co przedmiot
i rzeczywisty.
3) Jeżeli przedmiot leży przed soczewką w odległości f <
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 160,94 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)