ikona pliku doc

wspolczesne koncepcje i nurty wychowania notatki

Opis koncepcji i nurtow wychowania


  125 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 125
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 35.50 kB.


WSPÓŁCZESNE KONCEPCJE I NURTY WYCHOWANIA – WYKŁADY
Współczesne koncepcje i nurty wychowania wykład
Nurt pedagogiczny – pedagogika personalistyczna
Kwestia osoby – persona – osoba- podstawowe pojęcie w pedagogice personalistycznej.
Osoba to nie to samo co osobowość, to coś więcej.
Osoba jest w świecie bytów stworzonych, jest wartością najwyższą, a w sensie ontycznym (duchowym) wszyscy mamy tą samą wartość – godność. W sensie moralnym bardzo się różnimy; osoba – byt dany od momentu poczęcia zanim uzyska pełnie autonomii jest bytem danym ale jednocześnie bytem zadanym, ma pewne potencje, które mają być doskonalone.
            doskonalenie
Byt dany        byt zadany.
Osoba – jednostka, substancja natury rozumnej (synteza ducha i materii). Człowiek ma możliwości w zakresie poznania – jest wolny ma własne cechy osobowości, ma swoje niepowtarzalne JA. Aby wychować człowieka trzeba go poznać, jego indywidualne możliwości, potencję, różne jego struktury psychiczne, system wartości, cel życia, powiązanie z innymi ludźmi.
Antytezy
I Człowiek jako istota potencjalna może być zawsze więcej niż jest: „ Bądź taki jaki jesteś – bądź szczery i wolny”, „ Bądź taki jaki powinieneś być”
Personalizm
Człowiek jako osoba podejmuje pewne relacje osobowe w stosunku do innych ludzi tzn. że człowiek musi szanować osobę – godność drugiego człowieka – nasz byt osobowy realizuje się w perspektywie relacji do drugiej osoby, do życia społecznego – relacja horyzontalna (pozioma). Relacja wertykalna - stosunek do świata wartości decyduje, że osoba staje się bytem moralnym. Współczesny filozof Romano Guardini stwierdza, że pojęcie osoby jest trudne do zdefiniowania, sformułował on jednak tą definicję: „ Osoba jest istotą obdarzoną kształtem, głębią i twórczym duchem o ile tkwi w sobie samej i sama o sobie stanowi (a więc ma nad sobą władzę).
Osoba:
- nie może być wyko
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 35.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!