ikona pliku docx

Ustrój Grecji notatki

notatka zawiera opis sytuacji sytemu oraz kilka infromacji o turystece w grecji


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 31.34 kB.


Ustrój Grecji

Maciej Chojnowski

           

            

         Grecja to kraj starożytnych bogów i herosów. Ta kolebka europejskiej kultury, miejsce narodzin demokracji, poezji, filozofii i igrzysk olimpijskich, mimo aktulnej recesji jest ciekawym obiektem ekporacji zarówno hitorycznych czy ustrójowych jak również turystycznych. Postaram opisać opisać ten kraj kontrastów w niniejszej pracy.

Kraj położony w południowo-wschodniej części Europu, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Do terytorium Grecji należą setki wysp na Morzu Egejskim, Jońskim i Śródziemnym, z czego tylko 227 to wyspy zamieszkałe, najważniejsze z nich to KretaCyklady, Dodekanez, i Wyspy Jońskie. Aż 80%  powierzchni Grecji to tereny górzyste, a najwyższym szczytem w kraju jest Olimp. Na silnie rozczłonkowanych wybrzeżach ciągną się wąskie pasy nizin. Niziny Tesalska i Salonicka występują w części środkowej i wschodniej. Grecja leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Graniczy z czterema państwami Turcją, Bułgarią, Republiką Macedońską oraz Albanią.

Do najważniejszych sektorów greckiej gospodarki w 2014 r. należały handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne (23,2 %), administracja publiczna, obrona, edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna (21,2 %) oraz branża nieruchomości (16,7 %).Główne rynki eksportowe dla greckiej gospodarki to Turcja, Włochy i Niemcy, a w przypadku importu Rosja, Niemcy i Włochy.

Grecy

Określenie kraj kontrastów które padło na wstępie mojej pracy bardzo dobrze odzwierciedla usposobienie niefrasobliwych Greków. Z jednej strony, mają sobie za nic oszukiwanie własnego państwa i trwonienie publicznych pieniędzy z drugiej jednak strony do cudzoziemców odnoszą się z wielką szlachetnością a Ksenos (obcy,gość), zawsze może liczyć na ich pomoc.

Grecy niczego nie lubią tak bardzo jak ożywionej pełnej gestów i krzyków dyskusji. Codziennie można spotkać mężczyzn którzy wiodąc zażarte spory uderzają dłonią w stół i wymachują rękami. Tematem mogą być następne wybory czy tez po prostu horrendalnie wysokie ceny żywności. Osoby postronne nie muszą obawiać się w następstwie takie dyskusji rękoczynów, bo pomimo, że wygląda ona na gwałtowną, jest typową dla ich sposobu wymiany poglądów. Społeczeństwo greckie jest społeczeństwem patriarchalnym, dlatego tylko mężczyźni, a nie przedstawiciele obu płci usiłują w taki sposób naprawić świat.

Religia

Rodzina i Religia są ze sobą ściśle związane. Około 97% Greków wyznaje prawosławie. Grecy jednak nie należą do przesadnie pobożnych. Praktyki religijne, w których uczestniczą, to śluby, chrzty i pogrzeby. Wynikać to może z faktu, iż msze trwają bardzo długo i niewiele osobą postanawia zostać do końca. Wychodząc w trakcie korzystają z możliwości rozmowy, dlatego też cotygodniowe nabożeństwa są raczej okazją do spotkania sąsiadów i znajomych.

Turystka

Żaden turysta nie może pominąć w swoich wyprawach tak pięknego kraju jakim jest Grecja. Posiadająca aż 17 obiektów z dziedzictwa kulturowego UNESCO uznana jest za idealny kraj do spędzania urlopów. Obecnie Grecję corocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów z czego 20% stanowią Anglicy i Irlandczycy, na drugim miejscu plasują się Niemcy - ok. 14%. Potencjał turystyczny kraju nie został jeszcze wyczerpany i cały czas pracuje nad jeszcze bardziej dynamicznym rozwojem "urlopowego biznesu". Zabytki stanowiące liczne ślady świetności starożytnej Grecji mieszające się ze śladami bizantyjskimi, weneckimi, frankońskimi i tureckimi.

Głównymi punktami na każdej mapie turystycznej hellady które po prostu trzeba odwiedzić są m.i. Ateny, Meteora czy też Santorini. Grecja pod względem turystycznym ma do zaoferowania wiele ale ja pozwolę sobie opisać krótko te trzy miejsca które i mi udało się odwiedzić.
            Akropol, Pláka, starożytne ruiny i bogate muzea to argumenty przemawiające za tym, by zwiedzanie Grecji koniecznie rozpocząć od Aten. Wszystko wydaje się być wybudowane w odniesieniu do Akropolu, 156-metrowej skały, dominującej nad miastem. Jest dobrze widoczna z każdej części Aten. Białe kolumny Partenonu kontrastują z błękitem nieba, który nadal pozostaje nieśmiertelnym symbolem geniuszu człowieka.

           Meteora to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc nie tylko w Grecji ale i na całym świecie. Na szczycie piaskowcowych skał, wznoszących się na ponad pół kilometra w niebo, umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów. Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie na linach. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.

Thíra, zwana też Santorini, należy do perełek Grecji. Jej wyniosłe, poszarpane, barwne klify zwieńczone białymi wioskami powszczepianymi w skały w rzeczywistości robią jeszcze większe wrażenie niż na okładkach folderów. Jest jedną z najbardziej znanych wysp w archipelagu Cyklad. Surowość krajobrazów, wspaniałe panoramy, plaże uformowane przez lawę i głęboki błękit morza tworzą obraz imponującej urody.

Przed wizytą w Grecji trzeba tylko odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: leniuchować na którejś z maleńkich wysepek, poznając życie tubylców czy udać udać się w głąb kontynentu i dotrzeć do miejsc znanych jak Delfy czy Olimp. Jedno jest pewne, gdziekolwiek się znajdziemy, czar, uroda i miejscowy koloryt po prostu nas oczaruję.

Ustrój starożytnej Grecji

Początki cywilizacji greckiej datują się od przełomu II i III tysiąclecia p.n.e. Związane są z powstaniem najstarszej na tym terenie kultury - kultury minojskiej - od legendarnego Minosa.  Starożytna Grecja nigdy nie stanowiła jednolitego organizmu państwowego. Wraz z intensywnym rozwojem miast, około VIII wieku p.n.e. wytworzyła się w Grecji instytucja zwana polis (mng. poleis). Termin ten pierwotnie oznaczał ufortyfikowaną część miasta.

           Polis, choć często tłumaczone jako miasto-państwo, w rzeczywistości była to wspólnota ludzi niezależnie stanowiących o swoim losie. Bardzo ważną cechą polis była jej suwerenność. 
Poczucie wspólnoty wśród obywateli umacniał wspólny udział w ceremoniach kultowych, wyprawach wojennych i nade wszystko w bezpośrednim podejmowaniu decyzji politycznych. Terytorialnie polis obejmowała część miejską, ze świątyniami i agorą (rynkiem) oraz część wiejską, w której mieszkała większa część obywateli.

Około VIII wieku p.n.e. zaczęła stopniowo zanikać monarchia, zaś zamiast króla władzę stopniowo zaczęły przejmować kolegialne rady. Pierwotnie władza w polis należała do aristoi (najlepszych), czyli tych, którzy gromadzili w swych rękach największe areały ziemi. Aristoi zasiadali w radach, a rola zgromadzenia była bardzo ograniczona, albo nie miała jej wcale. Taki typ rządów nazywamy arystokracją. Bardzo istotną formą życia społecznego aristoi były tzw. sympozjony, czyli uczty, w szerokim rozumieniu tego słowa. W sympozjonach nie brały udziału kobiety (poza tancerkami), gdyż kobiety w Grecji były odsunięte od życia społecznego. Niemałe znaczenie w życiu społecznym Greków odgrywa...

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 31.34 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!