ikona pliku odt

układ oddechowy notatki

krótki opis, może się komuś przyda


  248 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 248
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 28.29 kB.


26.03.2011.
TEMAT: BUDOWA NARZĄDU UKŁADU ODDECHOWEGO
Układ oddechowy – jest to zespół narządów, służących wymianie gazowej, między organizmem a środowiskiem zewnętrznym.
Do narządów tych zaliczamy:
      nos wraz z jamą nosową
      gardło
      krtań
      tchawica
      płuca (jako główny narząd wymiany gazowej)
JAMA NOSOWA – podzielona jest na dwie połowy przegrodą nosa, każda z połówek jamy nosowej podzielona jest przez trzy małżowiny i trzy przewody nosowe.
Śluzówka jamy nosowej, która bezpośrednio styka się z powietrzem wdychanym ogrzewa go i nawilża, dzięki gruczołom i licznym splotom żylnym. Śluzówkę pokrywa
nabłonek wielowarstwowy migawkowy, który zatrzymuje i przesuwa w kierunku przedsionka nosa pył zawarty w powietrzu wdychanym. Górna część jamy nosowej zawiera receptory węchu, które oceniają wdychane powietrze pod względem zapachu.
GARDŁO – jest to przewód mięśniowo – włóknisty, położony z tyłu za jamą nosową, jamą ustną i krtanią. Gardło jest narządem wspólnym dla układu oddechowego i pokarmowego.
KRTAŃ – krtań leży w przedniej części szyi, poniżej kości gnykowej, na której jest zawieszona. Krtań przewodzi powietrze do dalszych odcinków układu oddechowego i jest narządem głosu.
TCHAWICA – ma kształt rury złożonej z 16 do 20 podkowiastych chrząstek tchawiczych, połączonych więzadłami. Długość tchawicy wynosi od 10 do 15 cm. szerokość od 13 do 22 mm. Tylna część tchawicy przylegająca do przełyku nie zawiera chrząstek i nosi nazwę ściany błoniastej.
Na wysokości czwartego kręgu piersiowego tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela główne. Prawe oskrzele jest szersze i krótsze skierowane ku dołowi, lewe oskrzele jest dłuższe i węższe. Budowa oskrzeli prawego i lewego jest podobna do tchawicy.
PŁUCA – leżą w klatce piersiowej są głównymi narządami oddechowymi, mają kształt stożków obciętych z jednej stron
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 28.29 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!