ikona pliku pdf

Trzustka, wykład dr n. med. Agnieszka Skierczyńska, Wydział Pielęgniarstwa AWF notatki

Trzustka położona jest w jamie brzusznej. Wyróżnia się głowę, trzon i ogon trzustki. Trzustka pełni 2 funkcje – zewnątrz i wewnątrzwydzielniczą.


  65 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 65
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 644.11 kB.


TRZUSTKA

dr n. med. Agnieszka Skierczyńska, Wydział Pielęgniarstwa AWF

Trzustka położona jest w jamie brzusznej. Wyróżnia się głowę, trzon i ogon trzustki. Trzustka pełni 2 funkcje – zewnątrz i wewnątzwydzileniczą.

Funkcja wewnątrzwydzielnicza

Poza komórkami wydzielania zewnętrznego (pęcherzyki) w trzustce znajdują się tzw. wyspy trzustkowe Langerhansa – skupiska komórek dokrewnych. Wyspy trzustkowe są rozrzucone w całym narządzie, ale najwięcej znajduje się ich w odrębnie ogona trzustki.

Funkcja zewnątrzwydzielnicza

Miąższ trzustki jest zbudowany z pęcherzyków wydzielniczych. Każdy pęcherzyk jest drenowany - powstaje sieć przewodów, które łączą się i ostatecznie tworzą główny przewód trzustkowy, Który uchodzi do dwunastnicy poprzez brodawkę większą (Vatera). Sok trzustkowy – to enzymy trawiące składniki pokarmowe, głównie tłuszcze (lipaza, amylaza, trypsyna, chymotrypsyna...).

OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI

Ostre zapalenie trzustki jest stanem zapalnym związany z przedwczesną aktywacja proenzymów trzustkowych i uszkodzeniem - w różnym stopniu sąsiadujących tkanek i niekiedy narządów odległych. W ostrym zapaleniu na ogół dochodzi do histologicznej i czynnościowej normalizacji. OZT jest najbardziej nieprzewidywalnym stanem z ostrych stanów jamy brzusznej.

Etiologia OZT

➢ kamica żółciowa ok. 30-60%
➢ alkohol ok. 30%
➢ idiopatyczne ok. 10% -czynnik sprawczy OZT pozostaje nieznany ?
➢ hiperlipidemia
➢ nieprawidłowości strukturalne – zmiany w odrębnie dróg żółciowych (torbiel przewodu żółciowego, zwężające zapalenie dróg żółciowych)

Patogeneza zapalenia trzustki

Niezależnie od czynnika etiologicznego główną przyczyną zmian zapalnych jest....

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 644.11 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!