ikona pliku docx

Tłumacz czy przewodnik, moja rola jako współczesnego nauczyciela….? notatki

trener czy przewodnik rola nauczyciela


ocena: 4.0, 5
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 15,58 kB.


Tłumacz czy przewodnik, moja rola jako współczesnego nauczyciela….?

"Dobrym nauczycielem" to przede wszystkim "(...) baczny obserwator, który właściwie analizuje, inspirator mobilizujący do nowych poszukiwań, wspieracz, udzielający odpowiedniej pomocy, wzmacniacz sił tkwiących w dziecku, integrator grupy i jej struktury, organizator i koordynator całokształtu życia i aktywności dziecka, inicjator i stymulator procesów rozwojowych i edukacyjnych. Wreszcie to edukator, który kształcąc wzbudza ciekawość, pasję poznawczą dziecka, wychodzi naprzeciw dziecięcym oczekiwaniom, zwraca uwagę na ich indywidualne różnice, rozumie ich potrzeby rozwojowe, wie o zdolnościach, zainteresowaniach, respektuje indywidualne tempo rozwoju."(  M. Czekała: Dobry nauczyciel. "Nauczyciel z klasą", 2000 nr 1, s.7)

Rola nauczyciela jest bardzo istotna , szczególnie dla dzieci, które zaczynają swój etap kształcenia. Nauczyciel staje się dla nich autorytetem, niezmiernie ważnym. Ile razy słyszymy w swoich domach, lub u znajomych jak nasze pociechy mówią „…chciałabym taka jak nasza pani, ona jest taka fajna, taka dobra…”?  Zapewne często słyszymy takie stwierdzenia młodego pokolenia. Faktem jest, że nauczyciel jest dla nich kimś więcej niż „ panią w szkole”. Jest dla nich wsparciem, pocieszycielką a nawet pozwolę sobie stwierdzić że, „drugą mamą”.  To on tłumaczy dzieciom jakie idee są ważne w ich życiu, czym powinni kierować się idąc krętymi drogami życia. Już od najmłodszych lat nauczyciele wpajają nam wartości moralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Nauczyciel jest pewna działalnością. Działalnością, która powinna wywołać w uczniach proces uczenia się, inaczej mówiąc musimy tak pokierować naszymi wychowankami aby ich nauka przyniosła efekty i rezultaty w przyszłości. Czy możemy powiedzieć, że nauczyciel to nasz przewodnik? Ja odpowiadam „tak”. Ostatnio natknęłam się na dość ciekawy artykuł na jednej ze stron internetowych, nawiązujący do tego tematu. Była tam opisana lektura „Mały książe ” , który każdy zapewne czytał. Mówi ona o chłopcu, który znalazł się na planecie Ziemia. Było to dla niego obce miejsce, nie znał nowych pojęć takich jak „obrządek” czy „oswoić”. Jednak miał przy sobie pilota i lisa, którzy byli jego przewodnikami, dzięki nim uczył się rozumieć to co dotąd było dla niego nieznane, zupełnie obce. Tak samo jest z nauczycielem. To oni zaznajamiają nas z trudnym słownictwem, ortografią czy tez matematyka, które są dla nas niezbędna do funkcjonowania w świecie. Jak byśmy pisali poprawnie nie znając ortografii? A jak byśmy robili zakupy nie potrafiąc liczyć? Są to działania bez których trudno byłoby odnaleźć się nam w życiu codziennym. Nauczyciel-przewodnik wprowadza nas „małymi   krokami” , w trudniejsze etapy życia. Jeśli mamy w szkole nauczyciela-przewodnika, który chętnie udzieli pomocy swoją wiedzą, wskaże nam odpowiednią drogę bazując na swoim doświadczeniu, to jego życzliwość i kompetencje poprowadzą dzieci  do celu, który chcemy osiągnąć jako nauczyciele. Nie jest to na pewno droga łatwa, tak jak w przypadku książkowych bohaterów, zdajemy sobie sprawę, że jest to proces długotrwały, wymagający czasu i poświęceń, ale dlaczego nie warto spróbować? dlaczego nie warto podjąć ryzyka aby stać się lepszym? Tymi pytaniami pobudzamy motywację w uczniach, która raz pobudzona musi być podtrzymywana przez cały etap kształcenia, dla uzyskania lepszego rezultatu.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 15,58 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!