ikona pliku doc

TERAPIA PRZEZ SZTUKĘ notatki

„Sztuka nie jest bynajmniej tym, co sądzi prostak – rodzajem natchnienia, które nie wiadomo skąd się bierze i rządzone przypadkowością pokazuje jedynie zewnętrzną, malowniczą stronę zjawisk. To mądrość uskrzydlona geniuszem, ale idąca konieczną, determinowaną przez najwyższe prawa, drogą rozwoju.” Eugene Delacrix Życie w obecnym świecie naraża nas na stres, zabieganie i ciągłą pogoń za dobrami materialnymi. Zdobywamy kosmos, odkrywamy nowe galaktyki, rozwój nauki i techniki poszerza naszą wiedzę, a jednocześnie coraz mniej rozumiemy siebie nawzajem, nie potrafimy dotrzeć do własnego wnętrza, aby odnaleźć nasze wartości i zapominamy o prawdziwych potrzebach duchowych. We współczesnym świecie, świecie pogoni za pieniądzem często zapominamy o nas samych, naszych rodzinach, o tym co dla nas ważne, najcenniejsze, niepowtarzalne dla każdej jednostki, zapominamy właśnie o tych najwyższych wartościach: uczuciach, doznaniach. W takiej właśnie rzeczywistości kształtuje się osobowość każdego młodego człowieka.


  365 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 365
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 238.50 kB.


TERAPIA PRZEZ SZTUKĘ.

„Sztuka nie jest bynajmniej tym, co sądzi prostak – rodzajem natchnienia, które nie wiadomo skąd się bierze i rządzone przypadkowością pokazuje jedynie zewnętrzną, malowniczą stronę zjawisk. To mądrość uskrzydlona geniuszem, ale idąca konieczną, determinowaną przez najwyższe prawa, drogą rozwoju.”
Eugene Delacrix
Życie w obecnym świecie naraża nas na stres, zabieganie i ciągłą pogoń za dobrami materialnymi. Zdobywamy kosmos, odkrywamy nowe galaktyki, rozwój nauki i techniki poszerza naszą wiedzę, a jednocześnie coraz mniej rozumiemy siebie nawzajem, nie potrafimy dotrzeć do własnego wnętrza, aby odnaleźć nasze wartości i zapominamy o prawdziwych potrzebach duchowych. We współczesnym świecie, świecie pogoni za pieniądzem często zapominamy o nas samych, naszych rodzinach, o tym co dla nas ważne, najcenniejsze, niepowtarzalne dla każdej jednostki, zapominamy właśnie o tych najwyższych wartościach: uczuciach, doznaniach. W takiej właśnie rzeczywistości kształtuje się osobowość każdego młodego człowieka.
Sztuka może dopomóc w zrozumieniu rzeczywistości oraz budowaniu do niej pozytywnego stosunku: rozbudza myślenie i emocje, ukazuje obszary piękna, zachęca do postawy twórczej, wskazuje na potrzebę kontaktu z ludźmi, uczy wartościowania. Dlatego twórczość jest najwyższym przystosowaniem jednostki do świata zewnętrznego. Jest optymalnym środkiem wyzwolenia się z konfliktów poprzez ich uświadomienie sobie, jest środkiem przeobrażenia osobowości twórcy. Mając to na uwadze chciałam opisać wpływ plastyki na rozwój dzieci chorych i z dysfunkcjami.

„Słownik pedagogiczny” podaje, iż termin „sztuka” wywodzi się z greckiego – te’chne lub łacińskiego – ars. Wiąże się zatem ze zręcznością i biegłością, osiąganą przez wytrwałą praktykę, która zmierza ku jakiemuś celowi. Cel ten mógł być zarówno estetyczny,
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 238.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!