ikona pliku docx

teoretyczne podstawy wychowania wg Łobockiego notatki

rozdział 1


  543 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 543
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 14.87 kB.


TPW

 Teoria wychowania wg Łobockiego jest dyscypliną pedagogiczną zajmującą się przede wszystkim celami oraz sposobami i warunkami działalności wychowawczej podejmowanej wobec dzieci i młodzieży.

Lata 1945 -1948

Charakt cecha było z jednej str korzystanie i powoływanie się na dorobek ped miedzywojennej, a drugiej poddanie ostrej krytyce niektórych jej założeń.

(pajdocentryzm Jan Jakub Rousseau pogląd przyznający dziecku centralne miejsce w procesie wychowania Zgodnie z nim wychowanie powinno sprowadzać się do opieki nad naturalnym (nie krępowanym) rozwojem dziecka. )

Doceniono rolę wych. I nauczycieli w procesie wychowaczym.  Podst celem pracy z wychowankami jest : obserwowanie, samorozwój, kształtowanie osobowości

Lata 1949-1456

Wywieranie ideologicznego nacisku na teorie wych. Polskim ped pozwolono głosić i upowszechniać  poglądy wychowania takie jakie miała do zaoferowania pedagogika radziecka. To było jedyne źródło inspiracji dla teorii wychowania, której głównym zadaniem było :

-kształtowanie z góry zaprogramowanej świadomości politycznej wychowanków tzn „urabianie ich”

- podporządkowanie organom władzy

-przyswajanie cudzego dorobku w zakresie wychowania

- kolektywny system wychowania wg Antoniego Makarenki

Antoni Makarenko - radziecki pedagog i pisarz, twórca oryginalnego systemu wychowania komunistycznego. Uważał za ważne właściwe wychowanie młodzieży, mówiąc: „Nie ma złej młodzieży, są tylko źli wychowawcy”

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 14.87 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!