
teoretyczne podstawy wychowania - podstawowe pojęcia notatki
wychowanie - podstawowe pojęcia i definicje
945 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 945
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 67,50 kB.
Pojęcie wychowania - definicje
I definicja Antoniny Guryckiej:
Wychowanie to dynamiczny złożony układ oddziaływań społecznych , instytucjonalnych , interpersonalnych pośrednich i bezpośrednich , wywołujących zmiany w osobowości człowieka tym oddziaływaniom poddawanego. ( !!!)
Definicja wg Romany Miller
Wychowanie stanowi interwencję w dialektyczny stosunek człowieka i świata , regulując ich wzajemne stosunki za pomocą twórczego współdziałania dotyczącego rozwoju społeczeństwa i jednostki.
Uproszczone rozumienie wychowania to
- celowe sterowanie procesem uczenia się człowieka
- oddziaływanie na wszechstronny rozwój człowieka
- działanie wywierające na człowieka określony wpływ
- zjawisko przenikające życie społeczne
- dorastanie do zadań
- kierowanie rozwojem
Cechy wychowania
ZŁOŻONOŚĆ zachowanie człowieka zalezy zarówno od uwarunkowań zewnętrznych (w tym takżeoddziaływań wychowawczych) jak i od uwarunkowań wewnętrznych czyli osobistych przeżyć i doświadczeń człowieka , jego potrzeb,dązeń,aspiracji łącznie z funkcjonowaniem jego organizmu ( układu nerwowego) Złozoność determinuje proces zapamiętywania i rozumienia porządanych form zachowania, jak tez pełną ich akceptację i uwewnętrznienie (internalizację)
INTENCJONALNOŚĆ oznacza ze wychowawca jest zawsze świdomy celów jakie pragnie realizować w wyniku planowo zorganizowanej działalności wychowawczej. Zatem wychowanie obejmuje wyłącznie wpływy intencjonalne czyli świadomie ukierunkowane ,których celem jest oddziaływanie na rozwój lub wspomaganie rozwoju.
INTERAKCYJNOŚĆ oznacza współdziałanie ze sobą wychowawcy i wychowanka .W sytuacjach wychowawczych winna zatem występować dwupodmiotowość
RELATYWNOŚĆ wiąze się z trudnościami jakie nastręcza przewidywanie skutków oddziaływań wychowawczych. Uwzględnia się tutaj dynamikę osobowości ludzkiej z cechami wpływu środowiska, środkami mas
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 67,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)