
Teoretyczne podstawy kształcenia notatki
notatka z dydaktyki kształcenia ogólnego Bereźnickiego
1158 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1158
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 79,50 kB.
POJĘCIE DYDAKTYKI
Nazwa dydaktyka pochodzi z języka greckiego, obejmowała ona to co dotyczy nauczania i uczenia się. Po raz pierwszy nazwy tej użyto w Niemczech w XVII w. (sztuka nauczania).
Nawiązał do tego także Jan Amos Komeński w swym dziele ?Wielka dydaktyka?
XIX wiek - Jan Fryderyk Herbert ? dydaktyka jako teoria nauczania, podstawa to czynności nauczyciela, nauka książkowa.
XIX/XX wiek - John Dewey ? idea uczenia się aktywnego przez działanie, aktywna i twórcza rola uczniów.
Dydaktyka jako nauka
dział pedagogiki który zajmuje się wykrywaniem, ustalaniem prawidłowości procesu nauczania i uczenia się. Czynnikiem wiążącym nauczanie i uczenie się jest wspólny cel oraz stosowane w nim metody, formy organizacyjne i środki.
DYDAKTYKA OGÓLNA I DYDAKTYKI SZCZEGÓŁOWE
Dydaktyka ogólna ? ogólna wiedza o nauczaniu i uczeniu się, tj. obejmuje wszystkie przedmioty nauczania, wszystkie szczeble systemu szkolnego i wszystkie typy szkół.
Dydaktyki szczegółowe:
teorie nauczania w szkołach określonego typu i stopnia ? zaliczymy tu dydaktykę kształcenia ogólnego, która odnosi się do określonego typu i stopnia szkolnictwa oraz obejmuje kształcenie, samokształcenie realizowane w szkole podstawowej, średniej i gimnazjum.
Dydaktyki poszczególnych przedmiotów szkolnych ? dostarczają szczegółowej wiedzy o specyficznych prawidłowościach nauczania i uczenia się poszczególnych przedmiotów, ułatwiają planowanie pracy oraz wybór metod, form i środków realizacji treści w obrębie jednego przedmiotu.
Dydaktyka to nauka o kształceniu i samokształceniu. Kształcenie obejmuje sfery: poznawczą, intelektualną, i osobowościową.
Przedmiot badań dydaktyki ? wszelka świadoma działalność dydaktyczna wyrażająca się w procesie nauczania-uczenia się, samokształcenia oraz w ich treści, przebiegu, metodach, środkach i organizacji.
Analiza i formułowanie celów nauczania
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 79,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)