ikona pliku doc

Studium przypadku - historia CocaColi notatki

studium przypadku z zajęć podstaw zarządzania.


  858 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 858
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 55,50 kB.


The Coca- Cola Company ZiE, I rok Zarządzania, gr. 6
THE COCA-COLA COMPANY
Celem tej pracy jest przedstawienie fenomen, jakim niewątpliwie jest The Coca-Cola Company. Omówimy strukturę, działalność oraz historię tego międzynarodowego giganta.
Wszystko zaczęło się w 1886 roku Dr John Pemberton, aptekarz z Atlanty, wyprodukował brązowy syrop na bazie liści koki i orzechów koli, który później zmieszał z wodą sodową. Pierwszy napój, który powstał na bazie takiej mieszanki to nie była Coca-cola, lecz French Wine Coca. Później jednak aptekarz opracował recepturę bezalkoholową znaną do dziś. Napój ten sprzedawany był za 5 centów za porcję. Autorem nazwy i jednego z najbardziej rozpoznawanych obecnie znaków towarowych był bliski współpracownik Pembertona – księgowy James Robinson. Jego wykaligrafowany napis z nazwą napoju w niezmienionej formie przetrwał do dziś na każdej etykiecie Coca-coli. Reklamy z tym znakiem pojawiały się w gazetach już w 1886 roku, chwaląc lecznicze właściwości napoju.
Początkowo napój nie odniósł znaczącego sukcesu, dopiero, gdy Asy Candler przejął sprzedaż i zarejestrował znak towarowy w 1893 roku, firma rozpoczęła podbój rynku. Utworzył ją wraz z Robinsonem i swoim bratem przeznaczając na ten cel 100 tysięcy wstępnego kapitału. Coca-cola stała się rozpoznawalna dzięki działaniom marketingowym Candlera na szeroką skalę (np. rozdawanie kuponów na darmowe porcje napoju, dzięki czemu na początku XX wieku jeden na dziewięciu Amerykanów miało okazję spróbować Coca-coli).
W 1899 roku Candler sprzedał prawo do butelkowania swojego produktu młodym przedsiębiorcom z Chattanooga (Benjamin Thomas, Joseph Whitehead, John Lupton) za jednego dolara amerykańskiego. Utworzyli oni firmę The Coca-cola Bottling Company.
W 1919 roku firma The Coca-cola Company została kupiona za
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 55,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!