ikona pliku odt

Struktura i fizjologia białek koneksynowych. notatki

Struktura i fizjologia białek koneksynowych.


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18.13 kB.Struktura i fizjologia białek koneksynowych.
Koneksyny są integlarnymi białkami transbłonowymi, które tworzą w błonie komórkowej kanały zwane koneksonami. Kanały te w przylegających do siebie komórkach tworzą połączenia szczelinowe. Dzięki tym połączeniom dochodzi do szybkiego przenoszenia sygnałów elektrycznych, lub wolniejszego przepływu nieograniczonych jonów i innych małych molekuł, które są rozpuszczalne w wodzie.
Szczelinowe połączenia międzykomórkowe powstają dzięki białką koneksynowym. Jak dotąd poznano 20 ludzkich izoform koneksynowych o masie cząsteczkowej 23-62 kDa.
Koneksyny określa się wzorem CxMW we wzorze uwzględniona jest masa cząsteczkowa białka koneksynowego. Koneksyny dzieli się według: podobieństwa strukturalnego genów, ich hemologinę, a także sekwencję i długość koneksynowych domen cytoplazmatycznych. Cechą charakterystyczną koneksyny jako białka jest określona sekwencja aminokwasów, masa cząsteczkowa i swoiste właściwości biochemiczne. Wszystkie koneksyny charakteryzują się podobną strukturą przestrzenną, która składa się z czterech hydrofobowych domen transbłonowych (TM1-TM4), z dwóch pętli zewnątrzkomórkowych
(
E1 i E2
)
, jednej pętli wewnątrzkomórkowej
(
C
L)
, a także występujących w cytoplazmie zakończeń karboksylowych
(
COOH
)
oraz aminowych
(
NH2
)
.
Koneksyny mogą łączyć się w różne białka strukturalne, za pomocą regionu C-terminalnego oraz pętlą cytoplazmatyczna CL. Proces ten umożliwia powstanie złożonego kompleksu białkowego, dzięki któremu jest możliwa odpowiednia komunikacja międzykomórkowa.
Opracowała Emilia Andrulewicz
Na podstawie: „Struktura i fizjologiczna budowa białek koneksynowych.” - Ryszard Rutkowski, Bożena Kosztyła-Hojna, Luiza Kańczuga-Koda, Mariola Sulkowska, Stanisław Sulkowski, Krzysztof Rutkowski
1
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18.13 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!