
Strona bierna w języku polskim notatki
Strona bierna w języku polskim - scenariusz lekcji, polski dla cudzoziemców, cz. 1.
581 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 581
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 45,50 kB.
Temat lekcji: Kraków został założony przez króla Kraka – ćwiczenia w tworzeniu strony biernej w języku polskim.
Cel ogólny:
wprowadzenie strony biernej czasowników.
Cele szczegółowe:
wskazanie zasad tworzenia strony biernej w języku polskim,
wprowadzenie zasad tworzenia imiesłowów przymiotnikowych biernych,
określenie funkcji strony biernej w zdaniu oraz częstotliwość jej występowania,
utrwalanie zdobytych umiejętności za pomocą ćwiczeń gramatycznych,
zapoznanie uczniów z wykorzystaniem strony biernej w autentycznych tekstach,
ćwiczenia komunikacyjne,
doskonalenie umiejętności wymowy,
poszerzanie zasobu leksykalnego.
Pomoce:
tablica i kreda,
tablice gramatyczne zawierające zasady tworzenia strony biernej,
kserokopie z tekstami – autentyczne teksty pochodzące z prasy,
kserokopie z ćwiczeniami i tabelami gramatycznymi.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca w parach
praca zbiorowa
Techniki pracy:
praca z tekstem – zamiana tekstu napisaego w stronie biernej na czynną,
uzupełnianie ćwiczeń gramatycznych,
samodzielne tworzenie krótkich wypowiedzi z użyciem strony biernej.
Metody nauczania:
komunikacyjna,
gramatyczno – tłumaczeniowa,
kognitywna
Materiały:
Piotr Garncarek, Czas na czasownik, Kraków 2002.
Janusz Kucharczyk, Już mówię po polsku, Łódź 1999,
Ewa Lipińska, Elżbieta G. Gąmbska, Kiedyś wrócisz tu, Kraków 1997,
Magdalena Szelc-Mays, Elżbieta Rybicka, Słowa i słówka, Kraków 1997.
Z Wrocławiem w tle. Zadania testowe z języka polskiego dla cudzoziemców, Wrocław 2005.
ETAP
LEKCJI
CEL
CZAS
PRZEBIEG LEKCJI
I
Nawiązanie kontaktu, przejście na język docelowy
5 minut
Powitanie studentów. Lektor sprawdza obecność, pyta uczniów: Co słychać? Co się wydarzyło w ostatnich dniach?
II
Wprowadzenie materiału gramatycznego
15 minut
Lektor rozdaje uczniom kserokopie zawierające materiał gramatyczny ujęty w tabelach. Na tablicy zapisuje kilk
Cel ogólny:
wprowadzenie strony biernej czasowników.
Cele szczegółowe:
wskazanie zasad tworzenia strony biernej w języku polskim,
wprowadzenie zasad tworzenia imiesłowów przymiotnikowych biernych,
określenie funkcji strony biernej w zdaniu oraz częstotliwość jej występowania,
utrwalanie zdobytych umiejętności za pomocą ćwiczeń gramatycznych,
zapoznanie uczniów z wykorzystaniem strony biernej w autentycznych tekstach,
ćwiczenia komunikacyjne,
doskonalenie umiejętności wymowy,
poszerzanie zasobu leksykalnego.
Pomoce:
tablica i kreda,
tablice gramatyczne zawierające zasady tworzenia strony biernej,
kserokopie z tekstami – autentyczne teksty pochodzące z prasy,
kserokopie z ćwiczeniami i tabelami gramatycznymi.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca w parach
praca zbiorowa
Techniki pracy:
praca z tekstem – zamiana tekstu napisaego w stronie biernej na czynną,
uzupełnianie ćwiczeń gramatycznych,
samodzielne tworzenie krótkich wypowiedzi z użyciem strony biernej.
Metody nauczania:
komunikacyjna,
gramatyczno – tłumaczeniowa,
kognitywna
Materiały:
Piotr Garncarek, Czas na czasownik, Kraków 2002.
Janusz Kucharczyk, Już mówię po polsku, Łódź 1999,
Ewa Lipińska, Elżbieta G. Gąmbska, Kiedyś wrócisz tu, Kraków 1997,
Magdalena Szelc-Mays, Elżbieta Rybicka, Słowa i słówka, Kraków 1997.
Z Wrocławiem w tle. Zadania testowe z języka polskiego dla cudzoziemców, Wrocław 2005.
ETAP
LEKCJI
CEL
CZAS
PRZEBIEG LEKCJI
I
Nawiązanie kontaktu, przejście na język docelowy
5 minut
Powitanie studentów. Lektor sprawdza obecność, pyta uczniów: Co słychać? Co się wydarzyło w ostatnich dniach?
II
Wprowadzenie materiału gramatycznego
15 minut
Lektor rozdaje uczniom kserokopie zawierające materiał gramatyczny ujęty w tabelach. Na tablicy zapisuje kilk
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 45,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)