ikona pliku docx

Stan i diagnoza problemów pielęgnacyjnych pacjenta z tętniakiem aorty notatki

praca zawiera opis problemow pielegnacyjnych pacjenta z tetniakiem aorty brzusznej


  285 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 285
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 40.25 kB.


Zakład Chirurgii i Pielęgniarstwa Chirurgicznego

Stan i diagnoza problemów pielęgnacyjnych pacjenta z tętniakiem aorty brzusznej

Spis treści

I. Część teoretyczna 3

1. Tętniak aorty brzusznej 3

1.1. Wprowadzenie 3

1.2. Objawy i przebieg kliniczny 3

1.3. Rozpoznanie 4

1.4. Wskazania do operacji 4

1.5. Przeciwwskazania do operacji 5

1.6. Powikłania pooperacyjne 5

II. Część badawcza 6

2. Studium indywidualnego przypadku 6

2.1. Dokumentowanie pielęgnowania 6

2.2. Opis studium przypadku 11

2.3. Problemy pielęgnacyjno-opiekuńcze  i edukacyjne pacjenta: 12

3. Zalecenia po wyjściu ze szpitala 15

III. Bibliografia 15

 1.  Część teoretyczna
 2.  Tętniak aorty brzusznej
 3.  Wprowadzenie

Tętniak jest nieprawidłowym  poszerzeniem ściany tętnicy (zazwyczaj dwukrotne poszerzenie światła tętnicy w stosunku do tętnicy prawidłowej). Przyczyny powstawania tętniaków są złożone. Wiek, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, występowanie rodzinne to czynniki predysponujące do ich rozwoju. Badania wykazują występowanie tętniaka aorty brzusznej
u 4,4 % osób w wieku 40-75 lat, trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

 1.  Objawy i przebieg kliniczny
  1.  Tętniak bezobjawowy

Niewielkie tętniaki nie powodują żadnych charakterystycznych objawów. Chorzy czasem skarżą się na uczucie pełności po jedzeniu lub „bicie drugiego serca” w okolicy brzucha. U około 25% chorych z bezobjawowym tętniakiem wyczuwalny jest tętniący guz w nadbrzuszu.

 1.  Tętniak objawowy

Tętniak powiększając się może uciskać okoliczne tkanki i narządy, co powoduje bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, które mogą przypominać rwę kulszową. Występują również bóle w podbrzuszu promieniujące do ud, pęcherza moczowego, krocza, jąder. Może pojawić się obrzęk kończyn/y dolnych/ej spowodowany uciskiem tętniaka na żyłę główną dolną lub jedną z żył biodrowych. U około 20% chorych występuje ubytek masy ciała, a prawie u wszystkich wyczuwalny, tętniący guz w okolicy brzucha podczas badania palpacyjnego.

 1.  Tętniak pęknięty

Ryzyko pękniecia tętniaka jest wysokie u pacjentów z współistniejącym nadciśnieniem tętniczym lub przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc.

Przedziurawienie tętniaka następuje zazwyczaj do przestrzeni zaotrzewnowej. Po pewnym czasie ciśnienie krwi w przestrzeni zaotrzewnowej staje się wyższe niż w aorcie, co prowadzi do autotamponady w miejscu pęknięcia. Chorzy skarżą się na ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do podbrzusza i krocza. Często występuja objawy krwotoku i wstrząsu oligowolemicznego. Jeśli nastąpi autotamponada bóle łagodnieją lub ustępują. Charakterystycznym objawem pęknięcia zaotrzewnowego jest krwiak worka mosznowego lub umiejscowiony dokoła odbytu, który pojawia się w kilka/kilkanaście godzin po pęknięciu.

Następstwem przedziurawienia ściany tętniaka do jamy otrzewnej jest masywny krwotok. Pierwszym objawem jest silny ból brzucha, po kilku minutach pojawiają się objawy wstrząsu oligowolemicznego. Wyczuwa się także tętnienie w calej jamie brzusznej, które wraz ze spadkiem ciśnienia staje się coraz słabsze.

 1.  Tętniak zapalny

Charakteryzuje się nadmiernym zgrubieniem ściany z towarzyszącym naciekiem zapalnym okolicznych tkanek.  Chorzy skarżą się na bóle w jamie brzusznej, stwierdza się podwyższona temperaturę ciała, podwyższony odczyn opadania krwinek, zwiększoną leukocytozę, tkliwy, tętniący guz w śródbrzuszu.

Przedziurawienie tego typu tętniaków występuje u 10% chorych.

 1.  Tętniak zakażony

Powstają w wyniku przenikania drobnoustrojów do ściany aorty z okolicznych tkanek lub jako powikłanie np. zapalenia wsierdzia, uogólnionego zakażenia itp. Najczęściej zakażenie spowodowane jest gronkowcami a następnie salmonellą. Przedziurawienie może być jedynym objawem. Dolegliwości są typowe dla tętniaka objawowego,  niekiedy stwierdza się wysoką temperaturę i zwiększoną leukocytozę.

 1.  Tętniak embolizujący

Odrywanie się skrzeplin z worka tętniaka powoduje zatrzymanie się dużych skrzeplin w miejscu podziału tętnicy udowej wspólnej i powoduje ostre niedokrwienie kończyny, zaś małe skrzepliny zatykają światło tętnic palców stopy, co powoduje ból oraz sinienie palców. Tętno na tętnicach stopy jest zachowane.

 1.  Rozpoznanie

Tętniaki diagnozuje się na podstawie badania:

 1.  Palpacyjnego jamy brzusznej
 2.  RTG- u chorych z dużymi tętniakami na zdjęciach RTG uwidaczniają się zwapnienia w ścianie tętniaka tworzące niekiedy ściany guza
 3.  USG- pozwala określić średnicę i umiejscowienie tętniaka oraz stan tętnic biodrowych, początkowego odcinka tętnicy krezkowej a także grubość ściany tętniaka
 4.  TK- wykonywana bywa wówczas, gdy badaniem ultrasonograficznym nie można określić średnicy aorty na poziomie tętnic nerkowych.
 5.  
 6.  Wskazania do operacji

Podejmując decyzje o operacji należy uwzględnić:

 1.  Szybkość powiększania się tętniaka
 2.  Obecność pęcherzykowatych uwypukleń jego ścianie
 3.  Wrzecionowaty kształt
 4.  Charakter zapalny
 5.  Współistnienie niedrożności aortalno-biodrowej

Do zabiegu operacyjnego bezwzględnie kwalifikowani są chorzy z tętniakiem o średnicy powyżej 4,5 cm, z tętniakiem pękniętym, objawowym, zakażonym, embolizującym i zapalnym.

 1.  Przeciwwskazania do operacji

Przeciwwskazaniami do operacji tętniaka aorty brzusznej są:

 1.  Wiek powyżej 85 lat
 2.  Niewydolność wieńcowa (III i IV stopień)
 3.  Świeży zawał mięśnia sercowego
 4.  Złożona niemiarowość komorowa
 5.  Duży tętniak lewej komory
 6.   To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 40.25 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!