ikona pliku doc

socjologia i psychologia notatki

socjologia i psychologia


  335 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 335
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 196.00 kB.


WYKŁAD 1
Psychologia-osobowość człowieka, wszystko co jest charakterystyczne dla jego działania.
Socjologia-człowiek z szerszej perspektywy; wpływ czynników zewnętrznych na człowieka np. kultura, inni ludzie.
Psychologia ma długie dzieje ale krótką historię (100-letnią). Jest to naukowe badanie zachowania człowieka, szuka odpowiedzi na pytania: jaka jest jego natura? jak to wpływa na jego zachowanie?. Jako nauka wywodzi się z filozofii, czerpie informacje z antropologii człowieka, fizjologii, jest to nauka matematyczna, o sztucznej inteligencji, trochę informatyki.
„Nauka o duszy” - starożytność
Materia jest pierwotna, dusza jest elementem wtórnym – najpierw musi być ciało aby mogła w nim mieszkać dusza [różnica między ciałem żywym a martwym]
Platon-człowiek to dusza i ciało, bez niej ciało jest martwe –twórca spirytualizmu.
Demokryt-psychika to tylko sposób zachowania; ruch idealnych atomów to wyznacznik naszego myślenia.
Arystoteles-„O duszy”-pierwszy podręcznik psychologii; sformułował podstawy psychologii jako nauki; dusza i ciało są nierozerwalne: dusza nie istnieje bez ciała i dusza ożywia na ciało; sformułował tzw. prawa kojarzenia; podkreślał związek między psychiką a ciałem.
Renesans: Kartezjusz: wszystko co racjonalne ma źródło w rozumie; jeśli mamy rozum to możemy myśleć – jesteśmy świadomi; zwolennik rozdzielenia: dusza sprawia, że myślimy, ciało: rzecz rozciągła gdzie dusza może istnieć, mają na siebie wpływ; terminami mechaniki tłumaczył życie nasze i zwierząt; systemy rur, którymi wędrują „duszki zwierzęce”-płyn produkowany w sercu gromadzący się z rozumie, różnica między człowiekiem a zwierzęciem polega na tym, że człowiek może panować nad „duszkami”.
1879 rok – data powstania psychologii naukowej, eksperymentalnej i nowoczesnej; pierwsze laboratorium naukowe na Uniwersytecie w Lipsku, badania zmysłów przede wszystkim wzroku
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 196.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!