ikona pliku doc

socjologia notatki

socjologia


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 126.50 kB.


Socjologia
Rys historyczny
Socjologia – nauka o zbiorowościach ludzkich, przedmiotem jej badań są zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi, struktury tych zbiorowości, zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach, wynikające ze wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie, siły skupiające i siły rozbijające te zbiorowości, zmiany i przekształcenia w nich zachodzące.
Socjologia jako odrębna dziedzina, zaczęła istnieć w 1837 roku (właśnie wtedy ukazała się książka Augusta Comte’a) wtedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa socjologia. Comte zwany jest ojcem chrzestnym socjologii.
Socjologia miała być nauką nie tylko badającą społeczeństwo, ale również miała je zmieniać, reformować.
Głównym okresem rozwoju socjologii był pozytywizm (połowa XIX wieku). Główną ideą pozytywizmu w aspekcie naukowym było przeświadczenie, że świat można poznać, zbadać, lecz nasze zmysły jako narzędzia na to nie pozwalają.
Comte porównał społeczeństwo do organizmu żywego. Nauki sklasyfikował na podstawie stopnia abstrakcyjności do stopnia przydatności zastosowania w praktyce. Nauki abstrakcyjne to np.: matematyka, nauki praktyczne (konkretne) to np.: socjologia. Poza tym Comte wyróżnił dwa sposoby badania społeczeństwa:
      Statyka społeczna – badanie i funkcjonowanie społeczeństwa w danym momencie. Zajmuje się badaniem budowy społeczeństwa. Ma charakter naturalistyczny – porównuje społeczeństwo do organizmu żywego.
      Dynamika społeczna – obserwacja społeczeństwa w czasie, w dłuższym okresie. Bada zmiany i przeobrażenia zachodzące w społeczeństwie.
Herbert Spencer – był również przedstawicielem naturalizmu. Stworzył on kierunek zwany ewolucjonizmem (społeczeństwo rozwija się na drodze ewolucji), wtedy też pojawił się pomysł, aby zbadać społeczeństwo pierwotne, czyli pierwsze ogniwo łańcucha ewolucji. Zamiast nazwy społeczeństwo pierwotne
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 126.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!