ikona pliku doc

Socjolekt studentów politechniki notatki

Socjolekt studencki ze szczególnym uwzględnieniem leksyki studentów Politechniki Wrocławskiej. Badania nad specyfiką słownictwa i składni grupy studentów oraz próba określenia charakterystycznych cech danej grupy.


  162 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 162
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 93.50 kB.


Socjolekt studencki ze szczególnym uwzględnieniem leksyki studentów Politechniki Wrocławskiej.
Język nie jest w swej strukturze jednorodny i jedyny dla określonej grupy etnicznej czy terytorialnej. W każdym języku narodowym można wyodrębnić wiele odmian i rodzajów. Wg Stanisława Kani “(…) język polski ma nie tylko odmiany terytorialne, czyli dialekty. Jest on także zróżnicowany pod względem społecznym. (…)” i można stwierdzić, że „(…) wewnątrz współczesnego języka polskiego istnieje tyle oddzielnych warstw słownictwa, ile jest grup społecznych”
S. Kania, Słownik argotyzmów, Warszawa 1995. s. 6.
      Ludzie, którzy zamieszkują wspólne terytorium, należą do określonej grupy czy warstwy społecznej. Fakt komunikowania się sprawia, że wchodzą ze sobą w konkretne interakcje i tworzą społeczność językową. Ich sposób porozumiewania się staje się tym, co wyróżnia ich od innych grup społecznych. Nie chodzi mi tylko o dialekty, które są rozpowszechnione na terenie niemal każdego kraju, ale o specyficzne odmiany języka zwane socjolektami. Posługują się nimi zwykle ludzie, którzy tworzą pewnego rodzaju wspólnotę, dla której sposób komunikowania staje się jednym z kryteriów wyróżniających z pośród innych grup. Społeczność językowa to przede wszystkim wspólnota komunikacyjna, którą wyodrębniają różne powody, przede wszystkim “(…) natury ekonomicznej, kulturalnej, ideologicznej, religijnej czy zawodowej (…)”. i to staje się już podstawą do wytworzenia się wspólnoty językowej, ponieważ “(…) komunikujący się ze sobą ludzie dążą przecież do maksymalnego ujednolicenia tego zasadniczego sposobu porozumiewania się, jakim jest język (…)”
A. Piotrowski, M. Ziółkowski, Zróżnicowanie językowe a struktura społeczna, Warszawa 1976, s. 98..
      Dla określenia języka, jakim posługują się różne grupy społeczne, używa się wielu terminów. Mam tu na myśli
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 93.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (1)

  • 2011-05-11 15:29:25 dewdrop

    fajny tekst, przypisy chyba już troszkę przestarzałe (mówią nam,że teraz się pisze inaczej), w bibliografii widnieje też \'internet\" :D Ale poza tym fantastiko:) pozdrawiam, Dewdrop

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!