ikona pliku doc

SBW Notatki z ćwiczeń notatki

Spis notatek z SBW


ocena: 4.0, 5
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 282.50 kB.


Starożytny Bliski Wschód notatki z ćwiczeń
2. Sumeryjskie państwa-miasta
Zagadnienia:
- źródła do okresu wczesno dynastycznego:
a) pisane: tabliczki gliniane

Źródła spisane w okresie wczesno dynastycznym:
      Stella sępów – opisuje dzieje walk miasta Lagasz z Ummą. Ukazuje zwycięstwa Eanatuma z Lagasz nad Ummą ok. 2450 r. p.n.e. w pierwszych wersach ukazany jest atak Ummy na ziemie Lagasz. Następnie bogowie tworzą Eanatuma i wysyłają go do Lagasz, ten zwraca się do władcy Ummy mówiąc, że go pokona. Wygrywa z nimi i usypuje stos z ciał ich wojowników. Stella ukazuje boga Ningirsu bądź Eanatuma z siecią w której trzyma zdobytych wrogów, a latające sępy rozrywają ciała wrogów. Następnie władca Ummy składa przysięgę iż więcej nie będzie najeżdżać Lagasz i jego pól oraz przewracać stojących tam stel (owa stela Mesilima, który był wcześniej mediatorem w konflikcie z Ummą i Lagaszem, rozstrzygając spór na korzyść drugiego).
      Tabliczka opisująca zwycięstwa Enanatuma brata Eanatuma, w konflikcie między Lagasz z Ummą. Dzieje opisuje po kolei:. Enanatum buduje świątynie i przybytki dla bogów natomiast w tym czasie władca Ummy Ur-Lumma werbuje obcych najemników i atakuje Lagasz, lecz przegrywa.
      Stożki Entemeny w formie inskrypcji królewskich – inskrypcje wspominają postawienie steli granicznej przez Mesilima, którą król Ummy przewraca i atakuje ziemie Lagasz. Przegrywa i Entemena „zarzuca na niego sieć”. Znowu ustawiają stele, jednak część ziemi pozwala użytkować Ummie w zamian za podatek. Podatku nie dostarczają a władca Ummy znowu niszczy stele i pozbawia wody pola. Znowu przegrywa, jednak dochodzi w tym czasie do rewolty pałacowej i władcą Ummy zostaje kapłan, który kontynuuje wojnę z Lagasz. Też przegrywa i zimie wracają pod władztwo Lagaszu.
      Reformy Urukaginy (ok.2360) – zlikwidował urzędy kontrolerów podatkowych oraz obniżył bądź skasował o
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 282.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!