ikona pliku doc

Samokształcenie neurologia notatki

Praca samoksztalceniowa z neurologii


  502 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 502
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 72.50 kB.


Rola rehabilitacji w udarze niedokrwiennym mózgu.

Praca samokształceniowa z przedmiotu neurologia.      Udary mózgu są coraz powszechniejszą przypadłością osób szczególnie starszych, zwłaszcza takich, których dotychczasowy tryb życia dość poważnie sfatygował układ krwionośny. Palacze, czy też ludzie nadmiernie spożywający alkohol, prowadzący złą dietę bądź narażeni na silny stres dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
      Udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych. W Polsce rejestruje się około 60 000 nowych zachorowań na udar rocznie. Zapadalność na tę chorobę jest podobna jak w innych krajach europejskich (około 175/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet), ale umieralność około udarowa i niesprawność po udarze są znacznie większe.
Udar niedokrwienny mózgu - udar spowodowany gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Może być wynikiem niedrożności tętnicy zaopatrującej lub niewystarczającym przepływem krwi przez dany obszar mózgu. Do zamknięcia tętnicy może doprowadzić zakrzep powstały w miejscu niedrożności lub materiał zatorowy, który przemieścił sie do naczynia mózgowego.
Zakrzepica – jest blokadą tętnicy mózgowej, wywołana stałym skrzepem krwi bądź skrzeplina tworzącą sie w układzie naczyń krwionośnych.
Zator – blokada wywołana oderwanym fragmentem skrzepliny (lub innej substancji ) powstałym gdzieś indziej i transportowanym przez krew do mózgu.
Np. zakrzepowo-zatorowe , tłuszczowe, gazowe, nowotworowe, blaszki miażdżycowe.
Przyczyny:
- choroby serca : wady zastawek, ostry zawał serca, zaburzenia rytmu serca (zator kardiogenny)
- zmiany miażdżycowe (zator wewnątrztętniczy)
- przedostania się materiału zatorowego z układu żylnego (zator paradoksalny)
- nagłe spadki ciśnienia
- zaburzenia
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 72.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!