ikona pliku docx

Rozwój seksualny notatki

Tłumaczenie artykułu nt. rozwoju seksualnego dzieci.


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 23.88 kB.


Seksualne Zachowania Dziecka: Co jest uważane za "normalny”

rozwój seksualny i „normalne” zachowanie?

Autor: Phil Rich, Ed.D., LICSW

W czasach kiedy nadużycie seksualne wobec dzieci i wiktymizacja są coraz bardziej obecne w naszej świadomości, ważne jest dla rodziców (i innych opiekunów), aby zrozumieć jaki jest "normalny" rozwój seksualny i zachowanie dzieci i nastolatków oraz które zachowania mogłyby zasygnalizować, że dziecko jest ofiarą nadużycia seksualnego albo działa w seksualnie agresywny sposób wobec innych.

                W rzeczywistości , seksualny rozwój i seksualne zabawy są naturalnymi i zdrowymi procesami u dzieci, od małych dzieci przez dzieciństwo  do wieku dojrzewania. U niemowląt i małych dzieci, to zazwyczaj obejmuje uczucie ciała, tulenie i dotykanie oraz bawienie się zabawkami.

Nawet w najwcześniejszych dniach, dzieci i maluchy dotykają się i pocierają własne genitalia, a niemowlęta płci męskiej nawet doświadczają erekcji. Na początku wczesnego wieku szkolnego (5-7), dzieci są zainteresowane częściami ciała i ich funkcjami. Mogą wtedy rozpocząć się niektóre seksualne zabawy, a koncepcje miłości i uczuć zaczynają się rozwijać, ewoluując w zachowania i pytania, które nadal rozwijają się w późniejszym dzieciństwie (8-9).

Dzieci przed adolenscencją (w wieku 10-12) są bardziej skupione na społecznych relacjach i oczekiwaniach i zaczynają wyraźniej doświadczać seksualnych odczuć . Dzieci dotykają się, pieszczą i pocierają własne narządy płciowe w dzieciństwie, ale zaczynają bardziej wyraźnie masturbować się w tym czasie, rozwijają się w wyraźne wzory na czas pokwitania i poza nim(lata 12/13 i więcej).

W czasie dojrzewania i dorastania, części ciała i narządy płciowe wyraźnie się rozwijają i pokwitanie przynosi początek menstruacji u dziewczynek oraz bardziej rutynową masturbację zarówno u chłopców i dziewcząt, a szczególnie chłopców. Ponieważ dzieci wchodzą głębiej w wiek dojrzewania, romantyczność, intymność i seksualne zagadnienia są napędzane i mieszają się z fizycznymi uczuciami, emocjami i społecznymi oczekiwaniami. Randkowanie i intensywniejsze relacje seksualne zaczynają się i pogłębiają, przechodząc  od myślenia  i dyskutowania na temat romansowania, do randek, całowania, pieszczot seksualnych, a w wielu przypadkach, do relacji seksualnych i stosunków płciowych.

Ważne jest jednak, by dokonywać rozróżnienia między odpowiednimi dla wieku, a niewłaściwymi zachowaniami seksualnymi. Wiele dzieci angażuje się w zachowania seksualne i okazuje seksualne zainteresowania przez całe dzieciństwo, nawet jeśli jeszcze nie osiągnęły dojrzałości płciowej. Jednakże, normatywne (albo oczekiwane) zachowania seksualne nie są zwykle jawnie seksualne, mają raczej charakter bardziej badawczy i figlarny, nie pokazują zaabsorbowania interakcjami seksualnymi i nie są wrogie, agresywne, albo bolesne dla własnej osoby czy też innych.

Odpowiednia i Niewłaściwa Seksualność Dziecięca

Podobnie jak inne obszary wzrostu, zachowanie seksualne dzieci rozwija się w czasie i wiele zachowań jest normalnych dla dzieci w określonym wieku. Z drugiej strony, występują zachowania seksualne , którymi powinniśmy się zająć, są one niepokojące i nie powinny zostać zignorowane albo pojmowane jako zabawa dziecka.

Inne zachowania seksualne są poważniejsze i mogą być niebezpieczne dla dziecka i innych. Niemniej jednak, kiedy dziecko podejmuje się zachowań seksualnych, może być trudno zdecydować kiedy zachowanie jest naturalne i zdrowe, a kiedy może odzwierciedlać problem albo zaburzenie.

Normatywne zachowania dzieciństwa i wieku dojrzewania są przedmiotem zainteresowania, gdy są rozległe albo sugerują zaabsorbowanie lub włączają inne osoby bez ich zgody. Oznacza to, że zachowania seksualne u dzieci stanowią przedmiot specjalnego zainteresowania, kiedy pojawiają się charakterystyczne elementy w życiu dziecka, albo kiedy zabawa seksualna albo zachowania nie są mile widziane przez inne dzieci biorące udział w zabawie. To jest ten punkt, od którego bardzo ściśle i wyraźnie zależy określenie zachowań jako seksualnie szkodliwych i agresywnych.

Dzieci seksualnie reaktywne

„Seksualnie reaktywnymi” dziećmi są chłopcy i dziewczynki jeszcze niedojrzałe płciowe, które zostały wystawione na lub miały kontakt z nieodpowiednimi czynnościami seksualnymi. Dziecko seksualnie reaktywne może zaangażować się w różne, niestosowne do wieku, zachowania seksualne jako rezultat własnego narażenia na doświadczenia seksualne oraz może przejawiać bądź zaangażować się w zachowania seksualne albo związki zawierające nadmiernie nasycone erotyzmem zabawy,

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 23.88 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!