ikona pliku doc

rola pracy w zyciu człowieka notatki

rola pracy


  70 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 70
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 57,00 kB.


Rola pracy w życiu człowieka
Praca - to słowo, które na przestrzeni wieków urosło do rangi filozofii, motta i symbolu przeżycia gatunku ludzkiego. Na początku ludzkości praca polegała na zbieraniu ziół, owoców i polowaniu oraz zbudowaniu sobie dachu nad głową. To wystarczało do życia i wychowania potomstwa, nikt nie „gonił za pieniądzem”, bo go po prostu nie było. Z czasem człowiek opanował żywioły i surowce naturalne. Nastąpił podział na umiejętności, czyli specjalizacje a zbieranie żywności już nie wystarczało, potrzebne były narzędzia do zbudowania osad ludzkich i komfort życia się podniósł. W ustroju wspólnoty rodowej traktowano pracę jako swoistą konieczność wykonywana przez wszystkie jednostki dorosłe i sprawne.
W okresie niewolnictwa praca fizyczna, zepchnięta na barki niewolników była przedmiotem przymusu i pogardy.
W feudalizmie prace traktowano jako konsekwencję grzechu pierwotnego i dopust Boży, ale także jako środek konieczny do utrzymania w zdrowiu ciała i duszy.
W czasach nowożytnych pracy produkcyjnej człowieka zaczęto przypisywać różne wartości, w tym wartość moralną i ekonomiczną.
Według doktryny chrześcijańskiej Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje, zobowiązując go min. do pracy, aby czynić sobie Ziemię poddaną.
Natomiast w koncepcji marksistowskiej praca jest głównym czynnikiem i wyrazem postawy decydującej o wykorzystaniu możliwości życiowych człowieka. Odgrywa ona zasadniczą role w jego życiu i stanowi materialną podstawę życia społecznego.
W obu doktrynach jest widoczna zbieżność poglądów na istotę pracy człowieka i na jej podstawowe funkcję. W obu przypadkach pracę człowieka rozpatruje się w 2 podstawowych aspektach: podmiotowym i przedmiotowym, co w konsekwencji prowadzi do traktowania pracy jako:
- swoistej formy stosunku człowieka do przyrody,
- formy więzi między jednostkami ludzkimi,
- formy stosunków społecznyc
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 57,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!