ikona pliku docx

Rola łożyska i wód płodowych. notatki

Łożysko, błony płodowe i poród.


  313 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 313
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18.85 kB.


5

Wyższa Szkoła Humanistyczna

w Lesznie

Temat: „Rola łożyska i błon płodowych u człowieka”

Elżbieta Kominowska

Pedagogika

Rok I

Semester I

Grupa 3

Leszno 2009 r.

BŁONY PŁODOWE

Zarodek człowieka jest otoczony kilkoma błonami płodowymi, których zadanie polega na ochronie, podtrzymywaniu i odżywianiu rozwijającego się embrionu. Błony te owodnia, kosmówka i omocznia są warstwami żywej tkanki wytwarzanymi przez sam zarodek. Owodnia i kosmówka wyrastają ze ściany ciała i otaczają zarodek, omocznia zaś z przewodu pokarmowego, jej funkcją jest wchłanianie pokarmu.

              Tworzenie się owodni jest procesem dość złożonym. Powstaje ona z dwóch fałdów ściany ciała zarodka; ściany te obrastając zarodek spotykają się ponad nim i zrastają. Przestrzeń pomiędzy zarodkiem i owodnią, nazwane jamą owodniową, wypełnia się stopniowo przejrzystym płynem wydzielanym przez ciało zarodka i owodnię. Dzięki temu zarodki rozwijają się niejako w małych „sadzawkach”, zamkniętych w ścianach macicy. Płyn owodniowy łagodzi wstrząsy i zapobiega stykaniu się zarodka z owodnią pozwalając mu równocześnie na wykonywanie swobodnych ruchów. W czasie porodu ciśnienie płynu owodniowego pomaga w otwarciu się szyjki macicy; następnie owodnia pęka i na krótko przed urodzeniem zarodka płyn owodniowy wypływa w ilości około 1 litra. Proces ten nazywamy „odchodzeniem wód”. Czasami owodnia nie pęka całkowicie i noworodek rodzi się z głową owiniętą owodnią. W takich wypadkach mówi się często, iż dziecko urodziło się w „czepku”, z czym wiąże się wiele przesądów.

                 Owodnia rozwija się z wewnętrznej części pierwotnego fałdu ściany ciała, przy czym z części zewnętrznej tego fałdu tworzy się druga błona płodowa kosmówka. Błona ta styka się z komórkami ściany macicy.

                 Omocznia, podobnie jak woreczek żółtkowy, jest uwypukleniem ścian przewodu pokarmowego. Rozwija się ona pomiędzy owodnią a kosmówką.

U człowieka omocznia jest niewielka, przy czym jej funkcja polega jedynie na doprowadzeniu naczyń krwionośnych do łożyska, woreczek zaś żółtkowy nie spełnia żadnej roli. W czasie rodzenia się dziecka omocznia i pozostałe błony ulegają zniszczeniu. Sama podstawa omoczni pozostaje wewnątrz ciała i bierze udział w budowie pęcherza moczowego.

                  W miarę wzrostu zarodka ludzkiego następuje zmniejszanie się od strony brzusznej tej jego części, z której wyrastają fałdy owodni, woreczka żółtkowego i omoczni. Krawędzie fałdów owodni schodzą się, obejmują fałdy dwóch pozostałych błon, tworząc rurę zwaną „pępowiną”; oprócz tych błon zawiera ona duże naczynia krwionośne, którymi zarodek pobiera pokarm ze ścian macicy. Pępowina jest zbudowana głównie ze specjalnej galaretowatej substancji nigdzie indziej nie występującej. Grubość sznura pępkowego wynosi około 1 cm a długość blisko 70cm. Pępowina jest skręcona spiralnie, a jej zwoje mogą czasem przed narodzeniem się płodu zapętlić się i zawiązać w węzeł. Błony płodowe funkcjonują tylko w okresie rozwoju zarodkowego i w okresie porodu są odrzucane.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18.85 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!