ikona pliku docx

reumatologia notatki

Jest to ogólnoustrojowa choroba o podłożu autoimmunologicznym. Proces zapalny obejmuje wiele narządów i układów : zmiany skórne, zapalenie stawów, błon surowiczych, uszkodzenie układu krwiotwórczego, ośrodkowego układu nerwowego. Choroba przewlekła z okresami remisji i zaostrzeń. Najczęściej wy stępuje u kobiet w wieku rozrodczym ( istotna rola estrogenów w jej rozwoju


  130 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 130
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 22.09 kB.


Toczeń rumieniowaty układowy

Jest to ogólnoustrojowa choroba o podłożu autoimmunologicznym. Proces zapalny obejmuje wiele narządów i układów : zmiany skórne, zapalenie stawów, błon surowiczych, uszkodzenie układu krwiotwórczego, ośrodkowego układu nerwowego. Choroba przewlekła z okresami remisji i zaostrzeń. Najczęściej wy stępuje u kobiet w wieku rozrodczym ( istotna rola estrogenów w jej rozwoju).

Objawy: uczucie zmęczenia, utrata masy ciała, gorączka o różnym przebiegu (od stanów podgorączkowych do gorączki septycznej), rumień skórny ( kształt motyla obejmuje skórę policzków i grzbiet nosa), objaw Raynauda ( ból i zblednięcie skóry palców rąk, stóp, uszu, nosa oraz języka przechodzące następnie w sine zabarwienie, pojawiające się najczęściej pod wpływem zimna lub stresu, spowodowane skurczem małych i średnich tętnic), objawy ze strony układu ruchu ( bóle mięsni, stawów, zapalenie stawów podobne do rzs), objawy ze strony układu moczowego ( białkomocz i krwinkomocz), o. ze str. u. krążenia ( zapalenie osierdzia, zaburzenia rytmu serca) oraz układu oddechowego ( zapalenie opłucnej i śródmiąższowe zapalenie płuc).

Diagnostyka:

Aby potwierdzić zmiany narządów w SLE należy wykonać:

  1.  Skóra, błony śluzowe, narząd wzroku: LBT, badanie okulistyczne, badanie laryngologiczne
  2.  Układ ruchu: RTG stawów.
  3.  Układ oddechowy: RTG klatki piersiowej, dodatkowo: HRCT klatki piersiowej, scyntygrafię płuc, testy czynnościowe płuc, badanie płynu opłucnowego (ogólne lub bakteriologiczne)
  4.  Układ sercowo-naczyniowy: EKG, echokardiogram, dodatkowo: przepływy naczyniowe.
  5.  Układ wydalniczy: ogólne badanie moczu i posiew moczu, proteinuria dobowa, kreatynina z klirensem i mocznik, USG jamy brzusznej, dodatkowo: biopsja nerki.
  6.  Układ nerwowy: badanie neurologiczne, badanie psychiatryczne, badanie psychologiczne, EEG, tomografia komputerowa głowy, MRI głowy/kręgosłupa, EMG

Leczenie:  NLPZ, glikokortykosteroidy, leki przeciwzimnicze i immunosupresyjne.

Problemy pielęgnacyjne:

  1.  Osłabienie spowodowane wysoką temperaturą ciała w przebiegu tocznia tocznia rumieniowatego układowego
  2.  Dyskomfort wynikający z zaburzeń rytmu serca w przebiegu zapalenia osierdzia
  3.  Lęk o własne zdrowie spowodowany rozpoznaniem choroby przewlekłej

Edukacja pacjenta:

Ma na celu przygotowanie pacjenta i jego rodziny do samoopieki. W zakresie postępowania leczniczego edukacja pacjentów powinna obejmować informacje dotyczące:

- działania i reakcji ubocznych oraz powikłań stosowanych leków, na które powikłań stosowanych leków, na które powinien zwracać pacjent uwagę: glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne, leki modyfikujące proces zapalny, NLPZ,

- konieczności przyjmowania leków przez cały okres choroby ( czasami nawet przez całe życie)

- konieczności unikania infekcji i ich leczenia,

-programu rehabilitacji ruchowej ,

- korzystania z zabiegów fizykoterapii i leczenia uzdrowiskowego,

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa to wynik zarówno biologicznych, jak i mechanicznych zdarzeń, które destabilizują powiązane ze sobą procesy degradacji i syntezy chrząstki stawowej - chondrocytów i macierzy pozakomórkowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Proces ten może być zapoczątkowany przez liczne czynniki. Choroba obejmuje wszystkie tkanki stawu. Przejawia się morfologicznymi, biochemicznymi, molekularnymi i biomechanicznymi zmianami komórek macierzy, które prowadzą do rozmiękania, włókienkowatości, owrzodzeń i utraty masy   chrząstki   stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, osteofitów i torbielek podchrzęstnych. Choroba zwyrodnieniowa charakteryzuje się bólem stawowym, tkliwością, ograniczeniem ruchomości  stawowej, pojawiającymi się niekiedy wysiękami, procesem zapalnym, któremu nie towarzyszą objawy układowe.

Podział na podtypy może się opierać na różnicach pod względem rodzaju zmian patologicznych, etiologii procesu zwyrodnieniowego i lokalizacji zmian chorobowych.

Pod względem charakteru zmian patologicznych wyróżnić można proces określany jako hiperostoza usztywniająca.

W hiperostozie zmiany naprawcze, a szczególnie osteofity, zdecydowanie dominują nad procesami destrukcyjnymi.

Rozróżniamy   hiperostozę usztywniającą zlokalizowaną (np. hiperostoza usztywniająca kręgosłupa, czyli choroba Foresdera) oraz hiperostozę usztywniającą szkieletu, w której proces jest rozsiany po licznych stawach. Hiperostoza usztywniająca bywa uważana za oddzielną jednostkę chorobową.

Pod względem etiologicznym dzielimy chorobę zwyrodnieniową na pierwotną (idiopatyczną), w której czynnik edopatogenetyczny jest nieznany, i wtórną, powstałą w wyniku różnych czynników, jak: uraz, wrodzone wady budowy, choroby metaboliczne, przebyte choroby zapalne stawów, zaburzenia hormonalne odkładanie się soli wapniowo-fosforowych na powierzchni stawu, uszkodzenia nerwów obwodowych i inne.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 22.09 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!